YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi?
Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi?
10 Aralık 2014 15:40
Küresel piyasaların çöküşünün ardından güvenli liman olarak görüldüğünden yatırımların altına yönelmesi altın fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Altın fiyatlarının artışı kademeli olarak devam edebilir uyarısında bulunuldu.

Altında beklenen yukarı yönlü hareketler, USD tarafında aşırı değerlenme sonrası kar satışlarının gelmesi ile birlikte gelmeye başladı. Önceki analizlerimizde belirttiğimiz kırılmanın yaşanması ile sabah saatlerinde 1234 direnci test edilmekte.

Düşük seviyelere doyum yaşadığını düşündüğümüz altın fiyatları için kısmi kar realizasyonları gelse bile yukarı yönlü hamlelerin kademeli olarak devam edebileceğini düşünmekteyiz. Gün içerisinde ABD tarafında akşam saatlerinde gelecek olan 10 yıllık tahvil ihalesi fiyatlanma üzerinde kısıtlı da olsa etkili olabilir.

Fakat altının yılın son günlerinde daha çok fon yöneticilerinin hamlelerine ve spekülasyonlara göre fiyatlanmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz.
 
1234 direncinin kırılamaması halinde kısmi kar satışlarının gelebileceğinin düşündüğümüz altın fiyatlarında 1224 seviyelerini test edebilir. Aksi durumda 1234 direncinin kırılması halinde kademeli olarak 1255 seviyelerinin hedeflenebileceğini düşünmekteyiz.

Destek : 1224 – 1205 – 1196

Direnç : 1234 – 1246 – 1255
 
İngiltere’nin sanayi üretiminde beklenmedik düşüş
 

İngiltere’nin sanayi üretimi Ekim ayında 5 aydan bu yana ilk kez beklenmedik şekilde gerileyerek ekonomik toparlanmaya yönelik risklere işaret etti. İstatistik Kurumu’nun bugün Londra’da yaptığı açıklamaya göre sanayi üretimi, Eylül ayında yüzde 0.6 yükselmesinin ardından Ekim ayında yüzde 0.7 geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.2 artış görüleceği yönündeydi. Total sanayi üretimi yüzde 0.1 gerilerken, yüzde 0.2’lik yükseliş öngörülüyordu.
 
Fitch Türkiye için büyüme tahminini yükseltti
 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık baskısını azaltacağını belirterek, Türkiye için bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'de yüzde 3'e yükselttiklerini açıkladı. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rawkins, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 2,7'den yüzde 3'e yükselttiklerini belirterek, Türkiye'nin büyüme oranının 2015'te yüzde 3,3, 2016'da ise yüzde 4'e yükselmesini beklediklerini söyledi.
 
AMB varlık alımlarını yavaşlattı

 
Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçtiğimiz hafta varlık alımlarını yavaşlatarak politika yapıcıların kurumun bilanço tablosunu genişletmede zorlandıkları sinyali verdi. AMB, varlık alım programının ilk haftasında 368 milyon euro harcamasının ardından 5 Aralık’ta sona eren haftada 233 milyon euroluk (286 milyon dolar) varlığa dayalı menkul kıymet alımı (VDMK) gerçekleştirdi. Frankfurt merkezli banka ayrıca 3.126 milyar euro tutarında teminatlı tahvil alımı yaptı. Geçtiğimiz hafta bu miktar 5.078 milyar euro idi.
 
Dünya Bankası: Rusya 2015'te yüzde 0.7 küçülecek

 
Dünya Bankası, Rusya ekonomisinin düşen petrol fiyatlarının da etkisini göstermesiyle 2015'te yüzde 0.7 küçüleceğini öngördü. Washington merkezli bankanın açıklamasında, önümüzdeki yıl petrol fiyatlarının ortalama varil başına 78 dolar olacağından hareketle, Rusya ekonomisinin yüzde 0.7 daralacağı ifade edildi. Banka'nın Eylül'de yayınladığı raporda ülke için yüzde 0.3 büyüme tahmini yapılmıştı.
 
Yuan 6 yılın en dik düşüşünü yaşıyor

 
Çin'de ihracatın son yedi aydaki en yavaş artışı göstermesi ve faiz swaplarındaki artışın dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde görünüme yönelik endişeleri iyice artırması sonrasında, yuan altı yılın en dik düşüşünü gerçekleştirdi. Çin Döviz İşlemleri Sistemi fiyatlarına göre yuan yüzde 0.55 kadar gerileyerek kapanış seviyeleri baz alındığında Aralık 2008'den bu yana en dik düşüşü kaydetti. Yuan dolar karşısında Şanghay saati ile 12:11'de yüzde 0.41 aşağıda 6.1980'den işlem görüyor ve bu düzey Temmuz'dan bu yana en düşük seviye. Kur son iki günde yüzde 0.8 kaybederek 2008'den bu yana en dik kayıpları yaşıyor.
 
Çin’de deflasyon riski derinleşiyor
 
Üretici fiyatları endeksi, Kasım ayında bir yıl önceye göre yüzde 2.7 gerileyerek düşüşü 33. aya taşıdı ve rekor uzun süreli düşüş dönemini kaydetti. Fiyatlar söz konusu düşüş ile geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana en büyük gerilemeyi gösterdi. Tüketici fiyatları yüzde 1.4 arttı. Ekim ayında yüzde 1.6 yükseliş sağlanmıştı.
 
AMB/Praet: Düşen petrol enflasyonu sıfırın altına itebilir

 
Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Praet, gerileyen petrol fiyatlarının Euro Bölgesi enflasyon oranını sıfırın altına itebileceğini belirtti.  nPraet Washington’da yaptığı açıklamalarda, “Mevcut petrol fiyatı şokunun etkisi dikkate alındığında, riskin önümüzdeki aylarda enflasyonun geçici olarak negatif alana düşmesi yönünde olduğunu görüyoruz. Normal şartlarda bir merkez bankası arz fazlasını olumlu olarak ele almayı tercih eder. Nihayetinde, düşen petrol fiyatları reel gelirleri artırır ve gelecekte de üretimin artmasını sağlayabilir. Ancak şu an böyle bir lüksümüz olmayabilir” ifadelerini kullandı.

Güncel altın fiyatları

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler