YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları kararsız seyrediyor
Altın fiyatları kararsız seyrediyor
31 Temmuz 2014 13:09
Altın fiyatları dünkü düşüşün ardından kararsız seyrediyor.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ABD 2. çeyrek büyümesinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından ABD ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair sinyallerin güçlenmesiyle 1.291 dolara kadar gerilese de bu seviyeden gelen tepkiyle 1.296 dolar seviyelerine yükseldi.

Dün güne 1.298,80 dolardan başlayan altının ons fiyatı ABD ikinci çeyrek büyüme verilerinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıyla 1.291,90 dolara kadar geriledi.

Bugün güne 1.296,33 dolardan başlayan altının ons fiyatı en düşük 1.291,57 doları gördükten sonra bu seviyeden gelen alımların etkisiyle şu dakikalarda 1.297 dolardan işlem görüyor.

Bugün ABD tarafında haftalık işsizlik başvuruları ve Chicago PMI verisinin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiren analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.298 doların direnç konumunda olduğunu olası düşüşlerde ise 1.287 doların destek seviyesi olarak takip edileceğini belirtiyor.

"Altında aşağı yönlü bir hareket görebiliriz"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ABD tarafından ekonomik verilerin iyi gelmesi sonrası piyasalarda faiz artırımının beklenen tarihten önce olabileceği yönünde beklentinin oluştuğunu ve piyasanın bunu fiyatladığını kaydetti. 

Bu nedenle jeopolitik gelişmelerin etkisi ile yükselen altının ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerin etkisi ile 1.287 dolara kadar çekildiğini ve bu seviyeden toparlanmaya çalıştığını kaydeden Karabulut, iyi gelen ABD verilerinin ardından bu sefer Fed tarafından bir sinyal gelir mi beklentisi ile gözlerin ABD'de düzenlenecek Jackson Hole toplantısında olacağını vurguladı. 

Karabulut, teknik olarak bakıldığında ise altınının jeopolitik risklerle birlikte orta vadede 1.300-1.305 dolar bandı üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda yukarı yönlü hareketlerin başlayabileceğini belirterek, "Altının ons fiyatının 1.316 ve 1.334 dolar seviyelerini hedefleyebileceğini söyleyebiliriz. Altında satış baskısının devam etmesi ve 1.292 dolar desteğini kırması durumunda ise 1.283 ve 1.274 dolara doğru aşağı yönlü bir hareket görebiliriz" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler