YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları ile ilgili son tahmin
Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, altın fiyatları ile ilgili olarak Kanalahaber'e konuştu. Erdağ, uzun vadede dolardaki artışa rağmen altın fiyatlarının talepten dolayı yükseleceğini belirtti.
Altın fiyatları ile ilgili son tahmin
28 Ocak 2015 / 13:40 Güncelleme: 29 Ocak 2015 / 10:27

Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, altın fiyatlarında dalgalanmalar olmasına rağmen artışın devam edeceğini ve Yunanistan'daki yönetim değişikliğinden dolayı Avrupa'nın Yunanistan'a karşı tavrının da fiyatlarda etkili olacağını belirtti.

Erdağ konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı (WFDB) Ernest Blom, 'Altındaki yükseliş trendi orta ve uzun vadede devam edecek öngörüsünde bulunuyor. Blom, "Kısa ve uzun vadede altın fiyatlarında artış devam edecek. Ancak bu dönemde zaman zaman düzeltmeler olacaktır' diyor.

Altın fiyatlarının artmasında tüketici talebi etkili oluyor. Bunun dışında  Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi sonlandırmasının ardından stabil bir duruş sergilemesi altın fiyatları üzerine etkileri oldu.

Altın fiyatlarında kısa vadede zayıflama görüldü. Hindistan ve Çin, Türkiye, Brezilya ve Asya ülkeleri de önemli altın alıcısı ülkeler arasında yer alıyor, bu ülkelerden gelen talepler fiyatların yükselmesinde etkili oldu."

Yunanistan'daki yönetim değişikliği

Yunanistan'daki yönetim değişikliği ile beraber Avrupa'nın Yunanistan'a karşı tavrının da fiyatlarda etkili olacağını belirten Erdağ şunları söyledi:

"Komşumuz Yunanistan’daki siyasi değişim ve yeni iktidar partisi SYRIZA’nın borç koşullarında yapacağını söylediği sıkı pazarlıkların Avrupa’da istikrarsızlık yaratacağı endişeleriyle artan "güvenli liman" alımları altın fiyatlarının yönünü yeniden yukarıya döndürdü.

Yunanistan'da yeni yönetimle birlikte ciddi düşünce değişikliği oldu. Avrupa Birliği'nin Yunanistan'a karşı tavrı da altında düşme ve yükselmeyi etkileyecek.

Altında dalgalanmalar olacaktır ancak piyasalardaki belirsizliğe karşı bir korunma aracı olmaya devam edecektir. Çin ve Hindistan'da fiziksel altın alımının devam edeceği görülmekte, bu da dolardaki artışa rağmen talebin artması dolayı ile altın fiyatlarını yükseltiyor."

 

KANALAHABER.COM/HALİDE TONGA

halidetonga@kanalahaber.com

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler