YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları düştü mü Altın alalım mı?
Altın fiyatları düştü mü Altın alalım mı?
12 Mart 2015 20:02
Altın fiyatları düştü. Çeyrek altın fiyatı günler sonra 160 liranın altına 158 liraya indi. Tam altın fiyatları ise 5 lira düşüş yaşadı. İşte altın fiyatları son durum.

Altın fiyatlarında bugün düşüş yaşandı. Çeyrek altın fiyatı 160 liranın altına indi. Bugün çeyrek altın 158 liradan satıldı, tam altın fiyatlarında da 5 liralık bir düşüş oldu. İşte Kapalıçarşı 'daki saat 17.00 itibariyle altın fiyatları.

Altın ons fiyatı bugün 1147.64 doları gördü, Euro/dolar paritesinin 1.06'nın altına inerek 12 yılın dibine inmesi altının ons fiyatındaki düşüşü hızlandırdı Altın onsunda yaşanan kayıp ve dolardaki düşüş altın fiyatlarındaki aşağı yönlü eğilimi hızlandırırken altın yatırımcısı hayal kırıklığı yaşamaya başladı 

Kapalıçarşı altın fiyatları

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 96,65 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 642,00 lira oldu. Çeyrek altın fiyatarı ise 160 liranın altına indi ve gün sonunda 158 liradan satıldı.

İstanbul Kapalıçarşı'da alınıp satılan altıntürlerinin, önceki ve bugün itibarıyla kapanış fiyatları (TL) şöyle:

     ÇARŞAMBA          PERŞEMBE     
         Alış        Satış                    Alış        Satış               
24 Ayar Külçe Altın(Gr.)        96,55    96,90    95,80    96,15
Cumhuriyet Ata Lira        632,00    647,00    627,00    642,00
22 Ayar Bilezik(Gr.)        87,86    94,43    87,18    93,69
Lira(Tam) Ziynet        609,00    630,00    604,00    625,00
Yarım Ziynet        304,00    317,00    302,00    315,00
Çeyrek Ziynet        152,00    160,00    150,00    158,00
Altının ons fiyatında yaşanan düşüşe bir de dolarda yaşanan düşüş eklendi; Kapalıçarşı altın fiyatlarında yüzde 2'ye yakın kayıp yaşadı.

Mart ayı yılın en durgun ayı

Mart ayının yılın en durgun ayı olduğunu belirten Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Saraç, Mynet Finans'a yaptığı açıklamada "Rutin durgunluğun üzerine bir de dolardaki artışın getirdiği psikolojik etki de gelince büyük bir durgunluk oluyor" dedi.

Dolar altını nasıl etkiliyor?

Saraç dolardaki artışın altın piyasasına doğrudan etkisini şöyle anlattı:"Altın fiyatı dünyada düşse bile bizde dolarla hesaplandığı için dolar/TL bazında fiyat yükseliyor. ONS bazında bakıyorsunuz 1200 dolardan 1150 dolara düşmüş, doların fiyatı 2,20'den 2,60'a çıkınca siz altın fiyatında bir düşüş görmüyorsunuz. Hatta TL bazında biraz yükselme bile görüyorsunuz. Eğer dolar aynı kalsaydı şimdi altının fiyatının 90 lira veya 90 liranın altında rakamlarda görecektik. Ama doların yükselmesiyle şu an 98 lira düzeyinden bahsediyoruz."

Son 2 sene altının bahar devri

Altın yatırımcısının mevcut şartların da etkisiyle alıcı görünümünden uzaklaştığını aktaran Saraç, "Altının son 2 seneye kadar çok güzel bir bahar devri vardı. 5-6 senelik bir maraton koştu altın fiyatı, güzel değerler yakaladı ama ondan sonra aşağı doğru süzülmeye başladı. Şu anda altın stabil halde duruyor yani. Cazibesini yitirmiş değil ama son 4-5 yıl önceki kadar cazip değil."

Çeyrek altın alım satımındaki büyük farkın sebebi

Çeyrek altın alım satımında yatırımcının zaman zaman artan farklara katlanmasına ilişkin Saraç, şunları anlattı:

"Alış satış arasındaki işçilik farkı dediğimiz şey normalde 3-5 lira olur. Şu anda çeyrek altın 154'e alınıp 157'ye satılıyor buradaki kuyumcularda. Ama satın al-bozdur farkının çok olduğu zamanlar, bu makasın giderek açıldığı zamanlar, Darphane'nin rutin tarihlerde piyasaya süreceği ürünleri tehir etmesinden kaynaklanıyor.

Daprhane faktörü

Diyelim ki Darphane ayın 4 cuma gününde de piyasaya birer ton çeyrek altın sürecek ama açıklama yapıp 'son iki cumayı tehir ettim, makinalarımda bakım var' diyebiliyor. O zaman her zaman piyasaya sunulan rutin altın stoku geri çekilince haliyle mal sıkıntısı yaşanıyor o da elinde çeyrek altın olan sarrafların o farkı biraz daha yüksek tutmasına sebep oluyor."

Kapalıçarşı'da yaprak kıpırdamıyor

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise, "Kapalıçarşı'da yaprak kıpırdamıyor, bu fiyatlarla kıpırdaması da mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Dolar altını vurdu

Dolardaki yükselişin altın satışını vurduğuna işaret eden Yıldırımtürk, "Dolardaki yükseliş satıcı tarafını zayıflattı. Alıcı zaten hiç yok. Öyle olunca yaprak kıpırdamıyor" diye konuştu.

Her ay bir çeyrek alınabilir

Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın almayı planlayan yatırımcıya, "Yatırımcı illa altın almak istiyorsa her ay bütçesine göre bir çeyrek altın, yarım altın veya Cumhuriyet altını tercih edilebilir. Devlet altını olduğu için Cumhuriyet altın ve yarım ile çeyreği belli bir güvence sağlıyor. Ama Dünya Metal Borsaları'ndan sertifikası olan 24 ayar gram altınlar da tercih edilebilir" önerisinde bulundu.

Vatandaş piyasa oyuncusu oldu

Kapalıçarşı esnaflarından Fatih Lebit de, kapalıçarşı'da işlerin durgun olduğunu, fiyatların yükselmesiyle ufak çapta satışların görüldüğünü aktardı.

Altın yatırımcısının fiyatlardaki sert hareketlenmeler nedeniyle önünü göremediği için çekimser kaldığını söyleyen Lebit, "Vatandaş aslında nereden alacağını nereden satacağını öğrenmiş durumda.

Vatandaşın alış satış fiyatları

155 liranın üzerinde olduğu zaman çeyrek altın hemen satım yönünde pozisyon alıyor, 140 liranın altına geldiği zaman da sattıklarını geri yerine koyuyor. Dolayısıyla vatandaş piyasa oyuncusu oldu diyebiliriz" değerlendirmesini yaptı. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler