YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları 3 ayın zirvesinde!
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı Salı günü 1294 dolara kadar tırmanarak 14 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine erişti.
Altın fiyatları 3 ayın zirvesinde!
17 Şubat 2014 / 09:46 Güncelleme: 17 Şubat 2014 / 13:37

10 yıldan fazla süren yükselişinin ardından ilk defa 2013'te değer kaybeden altın, 2014 yılına hızlı başladı. Yılbaşından bu yana yüzde 7,1 değer kazanan altın, Çarşamba günü 1291 dolara kadar yükseldi.

"Altında gördüğümüz yükselişin nedenlerinden birisi elbette 1270 seviyesinin kırılması ile gelen teknik alımlar" diyen İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, yolladığı e-postada şöyle devam etti: " Temel olarak 2 spekülasyon bulunuyor. Biri Hindistan'ın ithalatı rahatlatabileceği beklentisi, diğeri ise dün tüketici talebinde rakamları açıklayan Çin Altın Birliğinin rakamları ile Çin'in ithalat-üretim rakamları arasında 500 ton fark olması. Bu farkın Çin PBOC (Çin Merkez Bankası) rezervlerine gittiği konuşuluyor"

Fed'in parasal sıkılaştırmaya gitmesiyle değerlenen dolar ve ABD borsalarının kırdığı rekorla artan risk iştahının güvenli liman olarak görülen altından yatırımcıları uzaklaştırmasıyla altın fiyatları geçen ay 1182 dolara kadar gerileyerek son 3 yılın da en düşük kapanışını yapmıştı.

Yatırım bankaları ise 2014 yılında altın fiyatlarında yükseliş beklemiyor. Goldman Sachs GS -0.21% yolladığı araştırma raporunda bu yıl için altın fiyatı beklentisini 1165 dolar olarak öngörüyor. Morgan Stanley MS -0.74% de bu yıl için öngörüsünü yüzde 12 düşürerek 1160 dolara çekmişti.

Garanti Bankası GARAN.IS +2.72% Emtia İşlemleri Masa Sorumlusu Alper Kalyoncu, altında son dönemdeki yükselişi "istihdam verisinin kötü gelmesi" olarak gösterdi. Çin ve Hindistan'tan gelen fiziksel talebin de güçlü olmasıyla teknik görünümün yukarı doğru da olduğunu söyleyen Kalyoncu, 1300 dolar seviyelerinde ise altının zorlanacağını belirtti. "Mart ayı istihdam verisi kötü gelirse trend değişebilir. Gelecek iyi bir veriyle 1200 dolara tekrar geri dönebilir. ABD'de ekonomi düzeldikçe faiz artışı beklentisi olacaktır. Bu da altında satış getirecektir."

Yerli piyasalarda da Merkez Bankası'nın faiz artırmasıyla toparlanan lira, altının gram fiyatındaki yükselişi törpüledi. Doların 2,40 sınırına dayanmasıyla gram fiyatı 97 lirayı aşmıştı. Ocak zirvesinden yüzde 7 değer kaybeden altının gramı Çarşamba günü 90,56 liradan işlem gördü.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler