YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın düşüşüne geri döndü
Altın düşüşüne geri döndü
17 Kasım 2015 11:20
Altın, terör saldırıları sonrası güçlenen güvenli liman alımlarının etkisinin azalması sonrası düşüş serisine geri döndü

Altın, Fed'in yakın zamanda faiz artırımına gidceği beklentisinin, Fransa'daki terör saldırısı sonrası güçlenen güvenli liman talebine ağır basması sonucu düşüşünü altıncı güne taşıdı ve beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0.4 düşerek, Singapur saati ile 15:36'da ons başına 1,078.46 dolara kadar indi e Perşembe günü 1,074.25 dolar ile gördüğü beş yılın en düşük seviyesien yaklaştı. Pazartesi günü, altın, Paris'teki terör saldırılarının ardından gelen güvenli liman alımları ile yüzde 1.3 yükseldikten sonra bu kazancını geri verdi ve günü yüzde 0.1 aşağıda kapadı.

Güvenli liman niteliğindeki varlıklara talep, terör olaylarının tüm dünyadaki geçmişine bakıldığında piyasa tepkilerinin genelde keskin ancak artan bir şekilde kısa ömürlü olduğunun görülmesi ile birlikte, Paris'teki terör olaylarının ardından ilk işlem gününde azaldı. Yatırımcılar dikkatlerini tekrar ABD borçlanma maliyetlerinin görünümüne ve bugün açıklanacak olan ve Fed'in faiz artırımına ilişkin işaretler verebilecek ABD enflasyon verilerine çevirdi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Altın fiyatlarında güvenli liman alımlarına bağlı ilk yükseliş neredeyse tamemen ortadan kalktı," dedi ve "Fed'in olası faiz artırımı halen negatif fiyat görünümü üzerinde baskın konumda" şeklinde görüş bildirdi.

Vadeli işlemler, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Aralık'taki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 66 olarak işaret ediyor. Bu olasılık Ekim sonunda yüzde 50 seviyesindeydi.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1.6 ile son bir haftanın en büyük güniçi düşüşünü gerçekleştirerek 222 yuana kadar indi. Spot palladyum yüzde 2.2 düşerken, gümüş ve platin fazla değişmedi.

 

BLOOMBERG HT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler