YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın düşmekle "pul" olmuyor
Altın düşmekle "pul" olmuyor
17 Nisan 2013 15:51
Dünyada altının ons fiyatları ciddi oranlarda düşerken ülkeler rezervlerini altın olarak tutmayı sürdürüyor.

Uluslararası Altın Konseyinin nisan 2013 verilerinden yapılan derlemeye göre, fiyatların 2011 yılının Aralık ayında bin 530 dolara gerilemesinin ardından bir süre dalgalı seyreden altın, 2012 yılının Eylül ayından bu yana aralıksız düşüşünü sürdürüyor. Piyasalarda söz konusu düşüşün devam edeceği savunulurken, altın, ülkelerin toplam rezervleri içerisinde yüksek pay almayı sürdürüyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, aynı zamanda 8 bin 133,5 tonla dünyanın en fazla altın rezervine sahip ülkesi. Söz konusu altın miktarı ülkenin toplam rezervlerinin yüzde 75,1'ini oluşturuyor.

Avrupa Birliği'nin lokomotif ekonomisi Almanya'da da durum farklı değil. Ülke 3 bin 391,3 ton altınla dünyada en çok altın rezervine sahip ikinci ülke. Almanya toplam rezervlerinin yüzde 72,1'ini altın olarak tutuyor.

Türkiye "altın lig"de 15'inci

Türkiye, 127 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşan döviz rezerviyle dikkat çekiyor. Ülke aynı zamanda sahip olduğu 375,7 ton altınla dünyada en yüksek altın rezervine sahip 15'inci ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'nin altın rezervlerinin toplam rezerv içerisindeki payı ise yüzde 16 seviyelerinde bulunuyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler