18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul11 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya17 °C
 • Diyarbakır7 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri4 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın alırken sakın aldanmayın
Altın alırken sakın aldanmayın
17 Ocak 2010 15:34
Fiyatlar yükseldi, altında ayarlar 8'e kadar düştü

Fiyatların yükselmesiyle altın takıda ayarlar 8'e kadar düşerken, bilezik ve kolyelerin yanı sıra 8 ayar yeni ürünlerin de piyasaya çıkması bekleniyor.

Alınan bilgiye göre, altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle vatandaşın, uzun süredir piyasada bulunan 14 ayar ''pres'' yarım, çeyrek ve ''Maşallah''a olan talebi de arttı. Söz konusu ürünlerin ağırlığı ve fiyatı normallerinin neredeyse onda biri kadar. Düşük ayarlı altınlar ağırlığının yanı sıra, sesi ve rengiyle ayırt edilebiliyor.

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı, altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yaptığı açıklamada, son bir yılda çeyrek satışlarının ortalama yüzde 75 düştüğünü, insanların özel günlerde çeyreğe alternatif olarak takı amaçlı para, 1 gramlık altın ya da ''pres'' çeyrek taktığını anlattı.

Yıldırımtürk, 1 gram altının ''pres'' çeyrek kadar talep görmediğini, insanların düğün ya da nişanda kendilerine takılan çeyrek altınsa aynısını takmayı istediğini ifade ederek, vatandaşın bütçesinin fiyatlara göre şekillendiğini, yaklaşık 4-5 yıldır piyasada bulunan 14 ayar ''pres'' yarım, çeyrek ve ''Maşallah''a ilginin arttığını söyledi.

Kuyumcu atölyelerinde basılan söz konusu ürünlerin ağırlığı ve fiyatının normallerinin neredeyse onda biri kadar olduğunu belirten Yıldırımtürk, ''pres'' ve normal ürünlerin ağırlık, ses ve renk gibi bazı ayırt edici özellikleri bulunduğunu anlattı.

NORMAL VE ''PRES'' ÜRÜN AYRIMI

Yıldırımtürk, ürünlerin ayırt edici özellikleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

''22 ayar çeyreğin ön tarafından Atatürk'ün resmi, arkasında ise Darphane'de basıldığı ve onun altında basım tarihi bilgisi yer alıyor. Görünümü aynı olsa da fiyatı yaklaşık 10 lira olan 14 ayar pres çeyreğin ağırlığı normaline göre hemen fark edilebiliyor, neredeyse onda biri kadar.

Tüketici çeyrekte görüntüyü, yani baskıyı ayırt edebilir. Normal çeyreği attığınızda daha tok bir ses gelir, ayarı düşük olandan ise daha tiz ses çıkar. 22 ayar çeyreğin rengi daha kızıl, diğerlerinde ise daha açık bir renk olur. 22 ayar biraz daha yumuşak olduğu için kişinin dişinin izi o altının üzerinde çıkar. Ama 14 ayar olursa dişin izi çıkmaz. Çünkü ayarı serttir. Ama bu çok doğru bir yöntem değil.''

Pres altınların daha çok büyük şehirlerde gelir düzeyi düşük ve merkezden uzak semtlerde yaşayan vatandaşlar tarafından tercih edildiğini, küçük yerleşim yerlerinde herkesin birbirini tanıması nedeniyle böyle olayların yaşanmadığını ifade eden Yıldırımtürk, ''pres'' altın satışlarında bir miktar artış olduğunu, bu altınların yaz dönemi ve düğün mevsiminde daha çok talep edildiğini söyledi.

SAHTE, TAKLİT ALTINLAR

Vatandaşların, özel günlerinde kendisine takılan altınları bozdurmak istediğinde 50 çeyrekten 5'inin ''pres'' çıkabildiğini belirten Yıldırımtürk, şunları kaydetti:

''Vatandaş bozdurmak için getirdiğinde biz bu altınları ayırt edebiliyoruz. Aralarında taklit altın çıktığı da oluyor. Ancak 14 ayar pres altın olduğunda daha çok üzülüyor. Hiç kimse özellikle kuyumcuya gidip 'sahte altın almak istiyorum' demiyor ama 'pres altın istiyorum' diyor.

Vatandaş kendisine takılan altınlar içerisinde sahte olanlar için 'başkasına takarım' diye düşünüyor, pres altınları ise bozduruyor, başkasına takmak istemiyor. Artık 100 kişiden 50'si normal çeyrek altın alıyor ama 50 kişi alamıyor.''

Çeyrek altının yarısının üretimi için bir süre önce Darphane'ye öneride bulunduklarını, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden Yıldırımtürk, Osmanlı döneminde de bunun yapıldığını, Darphane'nin ise çeyrek altının yarısını çıkarmamasını piyasada 1 gramlık altın satışı olmasına bağladığını söyledi.

''FİYAT ARTTIKÇA AYAR DÜŞÜYOR''

Mehmet Ali Yıldırımtürk, 22 ayarın Türkiye'nin doğusundan gelen altın birikiminde daha çok görüldüğünü, Batı'da ise daha çok 14 ayarın satıldığını belirterek, ''Şu anda takıların geneli 14 ayar. Ama bilezik ve kolyelerde olan 8 ayar altınların daha da artması bekleniyor. Daha önce 18, şimdi 14 ayar olan alyanslar belki bundan sonra 8 ayar olacak. Yani fiyatlar arttıkça ayar düşüyor'' şeklinde konuştu.

Tasarruf amaçlı 22 ayar bileziklerin, talebin zayıf olması nedeniyle belki önümüzdeki yıllarda vitrinlerde görülmeyebileceğini iddia eden Yıldırımtürk, altın fiyatlarının artması halinde 8 ayar ürünlerin yaygınlaşmaya başlayacağını ve yeni ürünlerin piyasaya çıkmasının beklendiğini kaydetti.
AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler