YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın, 3 haftanın en düşüğüne geriledi
Altın, 3 haftanın en düşüğüne geriledi
06 Şubat 2015 16:33
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından 3 haftanın en düşük seviyesi olan 1.239,16 dolara geriledi.

Bir süredir küresel ekonomideki zayıf seyir ve merkez bankalarının uyguladığı politikaların yanı sıra Yunanistan ile Avrupa birliğinin henüz bir anlaşmaya varamamış olmasından kaynaklanan endişeler, altın fiyatının yükselmesini sağlamıştı.

Ancak bu gelişmeler beklentileri dolar üzerinden fiyatlanan altın için kalıcı olmadı. Doların diğer para birimleri karşında değer kazanması altın fiyatlarında da satışların görülmesine neden oldu. 

Bugün güne 1.264,75 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı, ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ayrıca kasım ve aralık ayı verilerinin olumlu yönde revize edilmesiyle sert bir şekilde düşüşe geçti.

Altının ons fiyatı verilerin ardından 1.239,16 dolara gerileyerek 15 Ocak'tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Altının ons fiyatı 15 Ocak'ta 1.225,90 doları görmüştü.

Analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.250 doların altında kapanış yapılması durumunda 1.210 doların gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

"Altındaki düşüşlere temkinli yaklaşmaktayız"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut konuya ilişkin değerlendirmesinde, tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde artmasının altın sert satış baskısına neden olduğunu söyledi. 

Altının ons fiyatında 1.255 doların önemli trend desteği olduğunu kaydeden Karabulut, bu seviyenin aşağı yönlü kırıldığının ifade etti. 

Karabulut, altının onsun 1.255 doların altında kalması halinde satış baskısının devamının beklenebileceğini belirterek, "Fakat altının tekrar 1.255 seviyesinin üzerine yükselmesi halinde yeni bir yükseliş dalgası beklenebilir. Her ne kadar altında yükselişe ara verilse de fiziki tarafta alımların hala geldiği gözükmektedir. Bu açıdan altındaki düşüşlere temkinli yaklaşmaktayız" değerlendirmesinde bulundu.

Gram altın tarafına bakıldığında 97,70 TL desteğine doğru geri çekilme görülmesine rağmen tarım dışı istihdam verisi sonrasında dolar/TL'deki yukarı hareket nedeniyle yukarı yönlü deneme yapabileceğini dile getiren Karabulut, altının gram fiyatının 98,80 TL üzerinde tutunması durumunda 101 TL'de yapmış olduğu zirveyi yeniden test edibileceğini aktardı.

Karabulut, "Altının ons fiyatının 1.255 doların üzerinde kalması gram/TL tarafında katalizör olabilecek bir faktör olarak görünmektedir. Anlamlı geri çekilmeler için altının gram fiyatında 97,70 TL desteği kırmalı ve aşağısında kalıcı olmalıdır" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler