YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın 2013'ten bu yana en kötü aylık düşüşüne yöneldi
Altın 2013'ten bu yana en kötü aylık düşüşüne yöneldi
30 Kasım 2015 08:39
Altın, Fed faiz artırımına hazırlanırken, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik programını genişletmesinin beklenmesi ile beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında seyretti

Altın, Fed'ib gelecek ayki toplantısında faiz artırımına gitmesi beklenirke, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik programını genişletmesinin öngörülmesi ile birlikte, ABD ve Avrupa merkez bankaları arasındaki politika farklılaşmasının daha da güçleneceği beklentilerine bağlı olarak, beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın, Cuma günü Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 08:59'da ons başına 1,057.53 dolarda kaldı. Fiyatlar bu ay yüzde 7.4 ile Haziran 2013'ten bu yana en hızlı kaybını gerçekleştrmeye yöneldi.

Altın, ABD'de borçlanma maliyetlerinin artırılacağı beklentisinin doları güçlendirmesi ve bunun sonucu yatırımcıların altın varlıklarını azaltmasının etkisi ile, düşüşünü üçüncü yıla genişletmeye hazırlanıyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi, Fed politika yapıcılarının gelecek ayki toplantıda alacağı faiz kararının şekillenmesine yardımcı olacak. Perşembe günkü toplantısında, AMB, ekonomiyi desteklemek için, mevduat faizini düşürebilir ve varlık alım programını genişletebilir.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., Pazartesi günkü bilgilendirme notunda, yatırımcıların Fed'in gelecek ayki toplantıda yüzde 70'in üzerinde olan faiz artırımına gitme olasılığını işaret ederek, "Dikkatlerin büyük bölümü Fed'in ne yapacağına ilişkin beklentilerde kalmaya devam edecek," dedi ve "Aralık toplantısında kadar, piyasadaki bekleme oyunu sürecek" şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkanı Janet Yellen bu hafta Kongre'de konuşma yapacak. Başkan'ın konuşması, para politikasının görünümüne ilişkin işaretler bulabilmek amacıyla dikkatle izlenecek. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının diğer yatırım araçlarına kıyasla cazibesini azaltıyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısınaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi 10 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesi yakınında seyretti.

 

BLOOMBERG HT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler