YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Sami Yen'e rekor fiyat
TOKİ, Ali Sami Yen Stadı arazisini 407 milyon liraya satışa çıkarıyor. 34.640 metrekarelik arazinin metrekare fiyatı başlangıç bedeliyle 7.730 doları buluyor. Açık artırmada fiyat yükselirse yeni rekor gelecek
Ali Sami Yen'e rekor fiyat
31 Mart 2010 / 07:55 Güncelleme: 31 Mart 2010 / 07:56

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), daha önce proje karşılığı Eren Talu’ya devredilen ancak Talu’nun zor duruma düşmesi nedeniyle geri alınan Ali Sami Yen Stadı arsasını rekor fiyattan satış masasına koydu. Ali Sami Yen arsası 16 Nisan’da 407 milyon 25 bin liralık başlangıç bedeliyle açık artırmaya çıkararılıyor. Mecidiyeköy’deki 34 bin 640 metrekarelik arsanın muhammen bedeline göre metrekaresine 11 bin 750 lira yani 7 bin 730 dolar değer biçildi. Bu fiyatıyla stadın arsası İstanbul’da bugüne kadar büyük arsalar içinde metrekare bazında en pahalı satış olan Karayoları arazisinden sonra ikinci en yüksek metrekare fiyatı olacak.

350 YENİ ŞOK MAĞAZASI

Zorlu Holding 2007 yılında 96 bin metrekarelik Karayolları arsasını Özelleştirme İdaresi’nden toplam 800 milyon dolara almış ve arazinin metrekare fiyatı 8 bin 290 dolara gelmişti. İstanbul’un en pahalı arazisi unvanını ise Soyak Grubu’nun Zincirlikuyu’da metrekaresine 10 bin 690 dolar ödediği 11 dönümlük arazi taşıyor. İhale, TOKİ’nin Bilkent’teki merkezinde bulunan konferans salonunda yapılacak. Açık artırma sonucunda en yüksek teklifi veren istekli, taşınmazı vadeli almak isterse yüzde 20’si peşin 48 ay vade ile ödeme yapabilecek. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili daha önce ‘arsa satışı’nı deneyeceklerini, yeterli teklif gelmezse, hasılat paylaşımı yöntemi ile tekrar satışa sunabileceklerini söylemişti. Arsa için 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlendiğine işaret eden Bayraktar, ancak kendilerinin buradan daha fazla gelir beklediklerini belirtirken, ‘’Arsanın değeri konusunda 800 milyon-1 milyar lira gibi değerler ifade ediliyor. Bu ancak uygulama projesinin değeri olabilir.  Buradan iyi gelir bekliyoruz’’ diye konuşmuştu. 

Talu, Seyrantepe’yle almıştı

TOKİ, Ali Sami Yen Stadı’nın arsasını Seyrantepe Projesi kapsamında 2007 yılında Eren Talu-Alke İnşaat’a ihale etmişti. İhaleyi alan firma Seyrantepe’yi yapacak, Ali Sami Yen arazisi üzerinde de istediği projeyi uygulayacaktı. Ancak, Seyrantepe Spor Kompleksi’nin inşaatında sorunlar yaşandı. Ali Sami Yen Stadı arazisi bu projeden ayrıldı ve arazinin ayrıca değerlendirilmesine karar verildi. TOKİ, Seyrantepe projesi Temmuz 2009’da iptal ederken, yeni haleyi Varyap-Uzunlar ortaklığı almıştı.

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler