YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Koç'tan devletin sanayi teşvikine övgü dolu sözler
Ford Otosan’ın yüzde 100 yerli geliştirdiği motorun seri üretime geçtiği törende konuşan Ali Koç “Hükümetimiz bizlere Cumhuriyet tarihinin en önemli programlarını, teşviklerini yetiştiriyor. Hiçbir dönemde sanayicilere bu imkanlar sunulmamıştı” dedi.
Ali Koç'tan devletin sanayi teşvikine övgü dolu sözler
31 Mart 2016 / 08:43 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 08:48

Ford Otosan, Eskişehir İnönü fabrikasında yüzde 100 yerli üretim olan 3. nesil Ecotorq motorunu banttan indirdi. Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, şirketin İnönü Tesisleri’nde düzenlenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıdığı Ford Ecotorq Motoru Seri Üretime Geçiş Töreni’nde yaptığı konuşmada, son dönemde yaşanan terör olaylarında yakınlarını kaybeden tüm ailelere baş sağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diledi.

SANAYİCİYE DESTEK

Terör olaylarının bir an önce sona ermesi gerektiğini anlatan Koç “Barışın, refahın, huzurun ve en önemlisi birlik ve beraberliğin güçlenmesini temenni ediyoruz” diye konuştu. Koç, son dönemde sanayiye, sanayicilere hükümetin sahip çıkmasının kendilerini sevindirdiğinin altını çizerek, “Hükümetimiz bizlere Cumhuriyet tarihinin en önemli programlarını, teşviklerini yetiştiriyor. Hiçbir dönemde sanayicilere bu imkanlar sunulmamıştı” diye konuştu. Türkiye’nin teknoloji anlamında rekabet gücünü artırarak, global arenada en önemli oyunculardan ve merkezlerden biri olmasını arzuladıklarını dile getiren Ali Koç, şunları söyledi: “Bu hedefin temelinde bilgi ve teknoloji üretebilmemiz, yüksek katma değerli ürün ve hizmetler sunabilmemiz yatıyor... Daha gidilecek çok uzun yolumuz olsa da hükümetimizin bu hedefte sağladığı Ar-Ge teşviklerinin ve başlattığı reformların yatırımları cesaretlendirdiğini memnuniyetle söyleyebilirim. Geçtiğimiz günlerde devreye alınan ‘Ar-Ge Reformu Paketi’nin de günümüzün önemli unsurlarından biri olan inovasyona destek vereceğine ve üniversite-sanayi işbirliği açısından da son derece önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.”     

AR-GE’YE 4.6 MİLYAR

Ali Koç, aile olarak her işte yönlerini geleceğe, Ar-Ge’ye ve inovasyona çevirerek faaliyetlerini sürdürdüklerini bildirdi. Hız kesmeyen teknoloji yatırımlarıyla daha üstün nitelikli ürünler ve hizmetler geliştirip iş süreçlerini yenilemeye gayret gösterdiklerine değinen Koç “Geçmişe nazaran bugün daha uzun vadeli düşünüp, planlar yapabiliyoruz.2007-2014 yılları arasında Ar-Ge harcamaları toplam 4.6 milyar liraya ulaştı. Sadece geçen yıl yaptığımız Ar-Ge harcaması da 1.3 milyar. Bu da ülkemizin geleceğine olan güvencemizin en somut göstergesidir” dedi.

FORD OTOSAN’DAN YERLİ MOTORA 100 MİLYON $ YATIRIM

Ford Otosan, 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Ecotorq’un 3. Nesil Euro 6 normlarına uygun motorunu banttan indirdi. Yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Ecotorq, Türkiye’de sıfırdan geliştirilen ilk kamyon motoru olma özelliği taşıyor. Üretilen motorun Ford Trucks kamyon ve çekicilerle birlikte dünyanın birçok ülkesine de ihraç edilmesi hedefleniyor. “Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk kamyon motorunu dünyaya sunmanın heyecanını yaşıyoruz” diyen Ali Koç “Yeni nesil Ecotorq motorun fikri ve sınai haklarının yüzde yüzüne sahip olan şirketimiz, Ecotorq ile dünya vizesi almış oluyor. Tüm dünyanın yükünü taşımaya talibiz” diye konuştu.

ÜRETİM REFORM PAKETİ YOLDA

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikrı Işık, 14 önemli eylemden oluşan Otomotiv Strateji Belgesi’ni son aşamaya geldiklerini belirterek, önümüzdeki günlerde, bu belgeyi Resmi Gazete’de yayımlanması için Başbakanlığa göndereceklerini ifade etti. Otomotiv sektöründe Ar-Ge çalışmalarının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Işık “Bursa’da kuracağımız otomotiv test merkezi için 54 milyon TL harcama yaparak kamulaştırmayı tamamladık. Fren test pistinin proje ihalesini sonuçlandırdık, yıl içinde yapım ihalesine de çıkacağız. Ülkemizde kurulu 254 Ar-Ge merkezinin 56’sı yan sanayi ve 15’i de ana sanayi olmak üzere 71 tanesi otomotiv sektöründe faaliyet gösteriyor” diye konuştu. Ar-Ge Reform Paketi’yle ilgili ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Işık, “Öte yandan çok kapsamlı bir Üretim Reform Paketi üzerinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ayrıca ilk etabını faaliyete geçireceğimiz her sektöre hitap edecek Bilişim Vadisi’nde yer tahsislerine başladık” dedi. Fikri Işık ayrıca “Tofaş mühendisleri tarafından geliştirilip üretilen Egea bizim için yerli otomobildir. Fikri Mülkiyet hakları bize ait olan aracı tüm dünyaya satıyoruz” dedi.

FORD VE TOFAŞ ARASINDA DUVAR VAR

Ali Koç konuşmasında ocak ayında vefat eden ağabeyi Mustafa Koç’u anarak şunları söyledi: “Burada Ford olarak bulunuyorum ama aile şirketimiz Tofaş var. Orada da Ağabeyim Mustafa Koç Yönetim Kurulu başkanıydı. Kendisine Koç Topluluğu ve otomotiv sektöründeki vizyon ve katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunmak isterim. Bizim aramızda duvar vardır. Ford Tofaş tarafını bilmez, Tofaş Ford tarafını bilmez. Ancak onun oradaki vizyonu gerçekleştirdikleri, otomotiv sektöründeki katkıları ve inovasyona olan inancı ve çalışmaları bize her zaman ışık tutacak” diye konuştu.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler