YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan: 'Asgari ücret taahhüdümüz net'
Ali Babacan: 'Asgari ücret taahhüdümüz net'
13 Ekim 2015 16:43
Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Babacan, asgari ücret konusundaki bin 300 lira taahhütlerinin net olduğunu, 2016'da uygulanacağını söyledi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan, asgari ücret konusundaki bin 300 lira taahhütlerinin net olduğunu, 2016'da uygulanacağını söyledi.

Babacan, TRT HABER yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

1 Kasım Genel Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, seçim sonuçlarının Türkiye'nin istikrar ve huzur ortamı içerisinde yükselmeye devam etmesine olanak sağlayacak şekilde sonuçlanmasını diledi. 

AK Parti'nin seçimlere yönelik yeni taahhütlerine yönelik sorular üzerine Babacan, seçim beyannamesinde ortaya koydukları yeni taahhütlerin toplam maliyetinin milli gelirin yüzde 1'ine karşılık geldiğini söyledi. Babacan, en büyük kalemi, emekliler için düşünülen maaş artışının oluşturduğunu, ilave maliyetin yarısından biraz fazlasının buradan kaynaklandığını ifade etti. Çiftçilerle ilgili adımlar bulunduğuna işaret eden Babacan, yem ve gübrede KDV'nin kaldırılıyor olmasının da maliyetlere önemli bir etkisi olduğuna değindi. Babacan, sonuçta ortaya 19-20 milyar liralık bir maliyet çıktığını kaydetti.

Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Planı'nda bu taahhütlerin önemli ölçüde dikkate alındığına işaret eden Babacan, "Böylesine zor ve taahhütlerin verildiği bir dönemde mali disiplin korunuyor. Taahhütler verilmesine rağmen bunun gelirle, tedbirlerle dengelendiği bir tablo ortaya konulmuş durumda" diye konuştu.

Babacan, AK Parti'nin seçim beyannamesindeki asgari ücret vaadine ilişkin, "Asgari ücret konusundaki bin 300 lira taahhüdümüz nettir ve 2016'da uygulanacaktır" dedi.

Muhalefet partilerinin vaatlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, şunları kaydetti:

"Maliye ve Kalkınma Bakanlığımızın detaylı analizleri oldu. Açıkladıkları seçim beyannamesinde söz verdikleri vaatlerin detaylı çalışması yapıldı. Bu çalışmalara göre muhalefet partilerinin vaatleri 150 ila 180 milyar lira tutuyor. Yani milli gelirin yüzde 7 ila 9'u arasında bir rakamdan söz ediyoruz. Bizimki yüzde 1 ve bunun tedbirleri alınmış şekilde bir program ve bütçe ortaya koyuyoruz. Diğer siyasi partilerin ortaya koydukları vaatlerle ilgili böyle bir çalışma yok, kaynak da kimse göstermedi." 

1
 // 1
şimdi hesaplarsak 2016da zaten ona yakın seviyeye geliyor. pekte tatmin edici değil. çocuk mu kandiriyorsunuz elektriğe doğalgaza bilmem neye zam oranı zaten yine asgari ücreti alt edecek birde işsizlerden aldığınız GSS midir nedir şu abd halkının ayaklandıgi mevzu zaten oda çok saçma bişi yeni vergi türleri üretmeye çalıştınız bi ara onu da unutmadık şu tazminat yasası zaten her seçime yaklaştıkça ortaya çıkıyor sonra kayboluyor İnanınki Allah sabredenlerle beraberdir bizide onlardan eylesin......
13 Ekim 2015 23:14
2016 nin Şubat zamli değilmi
 // ahmet
Şubat zamli değilmi...
13 Ekim 2015 21:29
...
 // Yahya RAMİ
Asgari ücretin 1300 ₺ olması güzel ancak bunun 1 yıl sonra uygulanacağının açıklanması tam bir hayal kırıklığı ve moral bozukluğuna yol açtı...
13 Ekim 2015 18:31
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler