YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Akıl'sız telefon revaçta
'Akıl'sız telefon revaçta
17 Nisan 2015 08:33
TSK'nın er ve erbaşların kışlalarda cep telefonu kullanmalarına imkan tanıyan düzenlemesi, eski model telefon piyasasında 40 milyon liralık pazar oluşturacak. Eski telefonlar ortalama 100 liraya satılıyor

Akılsız telefon revaçta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), erbaş ve erlerin aileleriyle olan iletişimini geliştirmek, moral ve motivasyonu yükseltmek için kışlalarda cep telefonlarının kullanılmasına yönelik çalışması, 'akıllı olmayan, çekmecelere kaldırılmış ve modası geçmiş' telefonları yeniden gündeme getirdi. Veri alış-verişi özelliği olmayan eski model telefonlar, piyasada ortalama 100 liraya satılıyor. TSK bünyesinde görev yapan yaklaşık 400 bin er ve erbaşın söz konusu telefonlardan satın alması halinde toplamda 40 milyon liralık yeni bir pazar oluşması öngörülüyor.

Harç alınmasın

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, kriterlere uyan telefonların yurt dışında hâlâ üretildiğini söyledi. Türkiye'de satılan telefonların yüzde 80'inin 'akıllı telefon' olduğuna dikkati çeken Kavas, söz konusu basit telefonların piyasada sınırlı sayıda bulunduğunu belirtti. TSK'nın yeni düzenlemesinin eski model telefonlara talebi artıracağını dile getiren Kavas, şöyle konuştu: "Yurt dışında bu tür telefonları 10-15 dolara satın almak mümkün ancak bu telefonları ithal etmek istediğinizde harç bedeli gündeme geliyor. Yurt dışından getirtilen telefonlar için hangi özelliklere sahip olursa olsun 120 lira harç ödeniyor. Bu fiyat da basit telefonların çok daha pahalıya satılmasına neden oluyor. Dolayısıyla ithalatçı firmalar bu tür telefonları yurt dışından getirmeyi tercih etmiyor. Bu yüzden bu telefonlar için harç bedelinin alınmamasını öneriyoruz."

Askere imkan tanındı

TSK'nın düzenlemesine göre. kışlada cep telefonu belirli koşullar ve saatlerde kullanılacak. Bu kapsamda erbaş ve erler için özel sim kart üretilecek. Kışlada kullanılacak telefonların rehberleri de sınırlı olacak. Sim kartlarıyla erbaş ve erler, 5'i cep telefonu olmak üzere 7 telefon numarasına ulaşabilecek. Erbaş ve erlerin kışlada kullanacakları telefonların 'akıllı telefon' olmasına da izin verilmeyecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler