YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz boru hattı için çalışmalar hızlandı
Akdeniz boru hattı için çalışmalar hızlandı
Akdeniz boru hattı için çalışmalar hızlandı
17 Temmuz 2008 / 19:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail ve Türkiye arasındaki dev enerji projesinde sona gelindi. İki ülke arasında kurulacak çoklu boru hattından elektrik, doğalgaz, petrol, su ve fiberoptik kablolar geçecek.


Hedef hattın enerji sıkıntısı çeken Hindistan'a kadar uzanması. Fizibilite çalışmaları için düğmeye basıldı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlıktaki makamında İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Bünyamin Ben Eliezer ile görüştü.
 
Her iki bakan, yaklaşık 1.5 saat görüşmenin ardından açıklama yaptı. İsrailli Bakan Eliezer açıklamasında, Akdeniz Boru Hattı projesinin (Medstream) önemli bir proje olduğunun altını çizerek, Ortadoğu barışına çok olumlu katkı sağlayacağını söyledi.
 
Bakan Eliezer, bu projede 3 boru hattı bulunacağını ve bu hatlar çerçevesinde ham petrol, doğalgaz, su, elektrik ve fiberoptik sevkıyatının sağlanacağını vurguladı. Eliezer, Türkiye'den su satın alma konusunda çok ciddi olduklarına da dikkati çekti.


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Eliezer, bir soru üzerine, Rusya ve Azerbaycan'ı ziyaret ederek, projeye kaynak sağlama görüşmelerinde bulunduğunu söyledi.
 
Rusya ile iki anlaşma imzalamaya çok yakın olduklarını belirten Eliezer, bu anlaşmaların ilkinin, Rusya ile İsrail arasında mutabakat zaptı, diğerinin de ticari bir anlaşma olacağını kaydetti.


İsrailli Bakan, Rusya ile görüşmelerinde, Rusların da bu projedeki doğalgazın Türkiye'den geçmesi görüşünde oldukları izlenimi edindiğini ifade etti. Eliezer, anlaşmaların ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin Rus ve İsrail firmaları aracılığıyla götürüleceğini bildirdi.


Azerbaycan ile de görüştüklerini belirten Eliezer, "Azerbaycan, bu projeye çok ilgi gösteriyor ve özellikle petrol hattını kullanmak istiyor" dedi.


Eliezer görüşmelerinde, herkesin Akdeniz'e, Kızıldeniz'e, oradan da Hindistan, Çin ve Tayvan'a kadar uzanacak olan bu projenin en kısa zamanda sonuçlanmasını istediğini gördüğünü ifade etti.


Akdeniz Boru Hattı projesinde, Türkiye'nin rolünün çok önemli olduğunun altını çizen Eliezer, ancak bu türden projelerle, Ortadoğu'daki barış sürecinin sağlamlaştırılmasına olumlu katkı sağlanabileceğini vurguladı.


Bölgesel barışa yönelik projelere ağırlık verdiklerini ifade eden Eliezer, bu çerçevede, Mısır'dan, İsral'e bir doğalgaz boru hattı bulunduğunu, Ürdün ve Filistin ile de benzer projeler üzerinde çalıştıklarını, bu konuda görüşmeler yaptıklarını kaydetti.


Akdeniz Boru Hattı projesindeki, su, elektrik ve fiber optik konularının, Türkiye ile İsrail'i ilgilendiren konular olduğunu belirten İsrail Bakan, su sıkıntısı çeken İsrail'in, suyunu, denizden arıtma yöntemiyle sağladığını, bu konuda, dünyanın en ileri teknolojisine sahip olduğunu kaydetti.


İsrail'in, 750 milyon metreküp suyu denizden arıtma yöntemiyle sağladığını ve bunun zahmetli olduğunu vurgulayan Eliezer, Türkiye'den, boru hattı aracılığıyla su satın almayı ciddi olarak istediklerini ifade etti.


Akdeniz boru hattı olarak adlandırılan projenin maliyetinin 2 ila 5 milyar euro'yu bulabileceği belirtiliyor. Hattın yılda en az 40 milyon ton petrolün İsrail ve Hindistan 'a ulaştırması bekleniyor.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, görüşmelerin bundan sonra da devam edeceğini, projenin Hindistan'ı da ilgilendirdiğini ifade etti.


Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanlığı müsteşarlarının 10 gün içerisinde bir araya geleceğini söyleyen Güler, bu toplantıdan 2 hafta sonra da üç enerji bakanının görüşeceğini bildirdi.


Üçlü toplantıda şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra atılacak adımları görüşeceklerini kaydeden Güler, "Proje gayet hızlı yürüyor. Türkiye ile İsrail arasındaki faaliyetler giderek hız kazanıyor" dedi.


Akdeniz Boru Hattı Projesi'nin petrol, doğalgaz, su, elektrik ve fiber optiği kapsadığını ifade eden Güler, projenin sadece ekonomik boyutu olmadığını belirtti.


Güler, "Türkiye bu projeye Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sadece ticari ve teknik bir proje olmanın ötesinde bölgenin barışına ve istikrarına huzuruna katkıda bulunacak bir barış projesi olarak bakıyor. Proje bu bakımdan çok önemli. Bu proje aynı zamanda bir barış projesi" diye konuştu.


İsrail heyetiyle yapılan toplantıda projeyle ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler sunulduğunu, fizibilite çalışmasıyla ilgili değerlendirmeler yapıldığını anlatan Güler, fizibilite çalışmalarıyla ilgili fonun netleşmesiyle birlikte 10 ay içinde çalışmanın gerçekleşeceğini, toplantıda bu konuyu da netleştirdiklerini belirtti.


Projenin maliyetinin fizibilite çalışmasının tamamlanmasından sonra belli olacağını ifade eden Güler, fizibilite çalışmasının tamamlanmasından sonra projenin 3 yılda bitirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler