YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aidatlar cep yakıyor
Aidatlar cep yakıyor
11 Ağustos 2015 16:30
Konutların aylık aidatındaki artış, ev almak isteyenleri ve kiracıları huzursuz ediyor.Metrekare başına 13 lirayı bile gören aidatlar, İstanbul’da artık 300 liradan başlıyor.

KONUT sektörünün gelişmesiyle havuzu, spor salonları, sosyal tesisleri olan sitelerde yaşam yaygınlaşırken, ev sahiplerinin hesaba katmadığı aidatlar el yakıyor.

Ev sahipleri bir yandan yeni daireleri için kredi ödemelerini yaparken bir yandan da neredeyse aylık kira rakamlarına yaklaşan aidat ödemek zorunda kalıyor. Sosyal olanakları geniş olan konut projelerinde, aidat bedelleri diğer sitelere göre daha yüksek olurken, dairenin büyük olması da ödenecek bedelin yükselmesini sağlıyor. Sitelerde aidatlar da yükselmeye devam ediyor. 

En yüksek 13 lira

İstanbul’da artık en düşük aidat fiyatının 300 liraya dayandığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, aidat konusunun markalı projelerde ev satarken dezavantaj oluşturmaya başladığını söyledi.

Hakan Erilkun, İstanbul Avrupa yakasında en yüksek aidar bedelinin metrekaresi 13.16 TL olduğunu belirterek, “Bunu 9.44 TL ile Ankara, 7.54 ile Anadolu yakası ve 4.01 TL ile İzmir takip ediyor” dedi. İstanbul Güngören’in metrekaresi 1.02 TL ile en düşük değere sahip olduğunu söyleyen Erilkun, Beşiktaş’ın 5.6 TL ile en yüksek aidat ortalamasına sahip ilçe olduğunu söyledi. Erilkun, 5.6 TL metrekare fiyatına göre Beşiktaş’ta 100 metrekarelik bir evin aidatının 560 TL olduğuna dikkat çekti.

Aidat bedellerinin marka projelerde ev satmada dezavantaj oluşturmaya başladığını kaydeden Erilkun, şöyle konuştu: “İstanbul’da artık en düşük aidat fiyatı 300 liraya dayandı. Bu bedellere ısınma masrafları dahil bile değil. Dünyada konut fiyatı en çok artan ülkeyiz. Bir de aidat probleminin oluşması sektör açısından problem oluşturabilir” dedi.
 
Markalı konutlarda ev sahiplerine sunulan havuz, spor sahaları, fitness salonları, eğlence merkezi, kafeterya gibi sosyal alanların sayısı ve verilen hizmet arttıkça aidatlar yükseliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler