YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağlatacak durumda da değil
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Ağlatacak durumda da değil
02 Temmuz 2012 / 23:24 Güncelleme: 02 Temmuz 2012 / 23:35

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Evet belki (büyüme oranı) daha fazla olabilirdi, ama dünyada yaşananları da dikkate aldığımızda, çoğu Avrupa ülkelerinde sıfır ya da sıfırın altında seyretme eğilimi gösterirken, Türkiye'de bu orandaki bir büyüme çok fazla yüzümüzü güldürmese bile, ağlatacak durumda da değil'' dedi.

Bakan Yazıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Rize Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda Haziran ayı ihracat rakamlarını açıklamak amacıyla düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Müteşebbislerin önünü açmak için var olduklarını belirten Yazıcı, ''Siyaset tarzımız da, düzenleme yapma mentalitemizin ardında yatan temel düşünce de bu. Onun için herkes, 'daha fazla ne kadar mal satarım, ülkeye daha fazla ne kadar katkı sağlarım, işimi ne kadar büyütürüm, oluşturduğum pazarı ne kadar derinleştirebilirim' diyor. O yolda devam etsinler'' diye konuştu.

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin 'Türkiye'nin 3,2 olarak açıklanan büyüme oranını nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

''Dünyada yaşanan durgunluğu da dikkate aldığımızda, Türkiye çok önemli bir coğrafyada. Avrupa'da, batıda daha durgunluk var. Doğu ekonomileri daha canlı, daha dinamik, büyümeye daha uygun. Benim verdiğim rakamlar da bunu gösteriyor. Türkiye'de böyle kesişme noktasındayız. Evet belki daha fazla olabilirdi ama dünyada yaşananları da dikkate aldığımızda, çoğu Avrupa ülkesinde sıfır ya da sıfırın altında seyretme eğilimi gösterirken, Türkiye'de bu orandaki bir büyüme çok fazla yüzümüzü güldürmese bile, ağlatacak durumda da değil. Bundan sonraki dönem için beklentimiz, daha yüksek olması yönünde. Dış ticaret verilerimizde onu sağlayacağımız görülüyor.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler