YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Agi ne kadar oldu? - Temmuz AGİ miktarı ve zammı ne kadar oldu? 2016
Agi ne kadar oldu? - Temmuz AGİ miktarı ve zammı ne kadar oldu? 2016
11 Temmuz 2016 17:39
AGİ miktarı, memur maaşlarının zamlanması ve Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında kaç lira olacak. AGİ zamlanacak mı? 2016 Temmuz'da AGİ ne kadar olacak? AGİ medeni duruma, çocuk sayısına göre değişir.

Yılın ikinci yarısı Temmuz ayında çalışanların maaşlarına gelecek olan zamlar,   Asgari ücretin 1300 TL olması ile yükselen asgari geçim indirimi (AGİ) miktarinda da etkili olacak mı? AGi ne kadar oldu? merak ediliyor. 2016 Temmuz ayı maaş zamları sonrasında Agi Asgari geçim indirimi zammı miktarı tablosu ile evli, bekar, eşi çalışan 3 çocuklu AGİ hesaplaması nasıl yapılır, kimler faydalanabilir? 

2016 yılının ilk yarısında Asgari ücretin 1300 TL olması ile yükselen asgari geçim indirimi miktari yılının ikinci yarısında çalışanların maaşlarına gelecek olan zamlar, asgari ücret geçim indirimi rakamlarında da etkili olacak mı? sorusunun cevabını haberin devamında bulabilirsiniz.

Yıl içerisinde sabit bir rakam olan agi, çalışanların medeni durumları, çocuk sayılarındakş değişme ya da eşinin çalışıp çalışmama durumu gibi nedenlerden dolayı değişmektedir. Söz konusu nedenler sonucunda agi miktarıda artıp azalma görülebilmektedir. Evdeki birey sayısına ve çalışan sayısına, eşinin çalışıp çalışmaması, sahip olduğu çocuk sayısına göre değişiklik gösteren Agi, aynı zamanda zamanda 16 yaşını dolduran ücretli çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden düşülerek vergi dışı bırakılması anlamına da gelmektedir.

Asgari Geeçimİndirimi, işveren tarafından ödenmekle birlikte, işveren bu kesintiyi devlet adına yaptığından, ödenmesi gereken gelir vergisinden (stopaj) mahsup etmektedir. 2016 yılında torba yasanın TBMM'de yasalaşması ve asgari ücretin 1300 TL olması nedeniyle AGİ miktarları hesaplaması da değişmiştir. Mayıs maaş bordrolarının yayımlandığı bugünlerde mayıs ayı içerisinde maaşlara yansıyan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ne kadar olacak? 2016 yılı Asgari geçim indirimi Agi Miktarı aşağıda detaylı olarak verilmekte olup, yıllık brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Asgari ücretin artmasıyla çalışan kesimin almış olacağı geçim indirimi miktarı da artmış oldu. Bu artış nedeni ile 2015 yılı için geçerli olan asgari geçim indirimi tutarlarında da değişiklik meydana geldi. Peki, 2016 AGi ne kadar oldu? 

AGİ (ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ) TEMMUZ AYINDA NE KADAR OLACAK

AGİ, yıllık asgari ücretin belirlenmesi ile beraber çalışanların medeni durumları ile ilgili değişiklik göstermektedir. AGİ nasıl hesaplanır? AGİ, 16 yaşını dolduran tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden düşülmesiyle elde edilmektedir. Asgari Geçim İndirimi çalışana işveren tarafından ödenmektedir. AGİ hesaplama rakamları haziran ayında  bir değişiklik göstermemekle birlikte çalışanın kişisel durumu (yukarıda belirtilen nedenler) ile ilgili meydana gelene değişimler nedeniyle artıp azalabilmekyedir.

Asgari geçim indirimi olan AGİ miktarı, asgari ücret miktarı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 30 Aralık tarihinde yapılan açıklamaya göre, Asgari ücret 1300 TL olmasından sonra, ilk akla gelen sorulardan birisi de, AGi ne kadar olacak? oldu. 2016 yılı AGi miktarı bekar çalışan için 123,53 tl olurken, eşi çalışmayan ve çocuksuz çalışan için 148,23 TL olarak belirlen Agi miktarının kesin olmayan tablosuna göre, 2016 Temmuz Agi ne kadAr olacak? sorusunun cevabı ve  AGİ 2016 miktarı tüm seçenekleri aşağıdaki Listeden öğrenebilirsiniz.

1 TEMMUZ 2016 GEÇERLİ OLACAK AGİ ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TUTARLARI

agi-001.jpg

 

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ MİKTARI - 2016 OCAK

AGİ, Asgari ücretin 2016 yılı ocak ayı için 1300 tl olmasından sonra Asgari ücretli çalışanların maaşı bu ay bin 300 TL oluyor. Bu ücretin içerisine, evli ve çocuklu olan işçilerin zamlı asgari geçim indirimleri de ayrıca eklenecek. Hükümet işverenin yükünü de hafifletecek. Hükümet seçim vaatlerinde geçen sözünü tuttu, asgari ücret bin 300 lira oldu. Asgari ücretle çalışanların maaşları, bu aydan itibaren zamlı yatacak. Hükümetin seçim öncesi asgari ücreti bin 300 liraya çıkarma sözü, bu ay hayata geçiyor. İşçiler 1 Şubat tarihinden itibaren 1300 lira olan zamlı asgari ücretlerini alacak.  Bu ücretin içerisine, evli ve çocuklu olan işçilerin zamlı asgari geçim indirimi ise ayrıca eklenecek.  Asgari ücret artışından dolayı hükümet şubat ayından itibaren işverenlerin işçiler için günlük 3,67 liradan aylık desteğini de sağlayacak.  Böylece işverenlerin rekabet gücünde olumsuz etkileri azaltmak için alınan tedbir kapsamında 274 lira işverene ek maliyetin yaklaşık % 40'ı olan 115 lirayı hazine üstlenecek. Bu kapsamda maliyet bir yılda toplam 11 milyar lirayı buluyor.

AGİ NEDİR? 

Asgari Geçim İndirimi anlamına gelen AGİ,16 yaşından büyük olan çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşürülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Yani kazanılan gelirin bir kısmının istisnaya tabi tutulmasıdır.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler