YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AGİ Ne Kadar Olacak? Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2016
AGİ Ne Kadar Olacak? Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2016
21 Aralık 2015 11:13
AGİ'den 2016 yılında kim ne kadar para alacak? AGİ bekar, AGİ evli, AGİ indirimi 2016 'da ne kadar olacak? Asgar, ücrete zam gelecek, AGİ'de artacak. AGİ Ne Kadar Olacak? Asgari Geçim İndirimi 2016'nın tahminen ne kadar olacağı haberimizde.

AGİ Ne Kadar Olacak? Asgari Geçim İndirimi 2016'nın tahminen ne kadar olacağı haberimizde.

Yeni yıla girerken asgari ücretin 1300 olmasıyla birlikte tüm çalışanlar zam alacak. Peki AGİ (Asgari Geçim İndirimi) kaç lira olacak? Detaylar haberimizde...

İşverenlerin yapacağı zamların yanı sıra asgari ücretteki artış da çalışanların maaşına yansıyacak.

Özellikle Ocak'ta asgari ücretin yüksek oranda zamlanması, asgari geçim indiriminde de önceki yıllara göre daha fazla bir artış sağlayacak. Maaşlarla birlikte ödenen asgari geçim indirimi en az 33 lira yükselecek. 

Çalışanların maaşlarından kesilen gelir vergisinde yapılan geri ödemelerden oluşan asgari geçim indiriminin tutarı, çalışanın evli olup olmamasına ve çocuk sayısına göre değişiyor. Yine evli olup da eşi sigortalı olan çalışanlar için de rakamlar farklılık gösteriyor. Her yıl Ocak ayı için belirlenen asgari ücret, yeni asgari geçim indirimi rakamlarının belirlenmesinde baz alınıyor. 

KİM, NE KADAR ALACAK? 

Asgari ücretin yüzde 30'luk artışla Ocak'ta bin 300 liraya yükselmesi, asgari geçim indiriminde de yüklü bir artış sağlayacak. Çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimi asgari ücretin brüt bin 647 liraya yükseltilmesiyle en az 33 lira artacak.

Bu yıl bekar çalışanlara asgari geçim indirimi her ay 90 lira olarak ödendi. Ocak'ta brüt asgari ücretin bin 647 lira olmasıyla, bekar çalışanın asgari geçim indirimi 123 liraya ulaşacak. Yani maaşına 33 lira zam yapılmış olacak.

Asgari geçim indirimi; evli, eşi çalışmayan, çocuksuz kişi için 108 liradan 148 liraya, evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu kişi için 121 liradan 166 liraya, evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu kişi için135 liradan 185 liraya çıkacak.

Evli ve eşi çalışan kişiye de, çocuksuz ise 90 lira yerine 123 lira, 1 çocuklu ise 103 lira yerine 142 lira, 2 çocuklu ise 117 lira yerine 160 lira verilecek.

7 SORUDA ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Kimler yararlanıyor? 
Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tüm çalışanlar (işçi, memur, çalışan emekli). 
 
Her çocuk hesaba giriyor mu?
Çalışan ile birlikte oturan ya da bakılan (nafaka ödenen, evlat edinilen ve anne-babasını kaybetmiş torunlar) 18 yaşını aşmamış çocuklar ve öğrencilerden 25 yaşını geçmeyenler hesaba katılıyor. 

Eşlerin ikisi de çalışıyorsa çocuk farkını kim alır?
Eşlerden sadece biri çocukları bildirebilecek. 
 
Çalışmayan eş nedir? 
Sadece aktif ücretliler çalışan eş olarak kabul ediliyor. Örneğin; serbest çalışan bir doktor ya da emekli öğretmen çalışmayan eş kabul ediliyor. 

Durumda değişiklik olursa ne yapılmalı? 

Aile Durumu Bildirimi belgesi doldurularak yeni çocuk ya da medeni durum değişikliği işyerine iletilip ücret artışı sağlanabiliyor. 

Alamayan nereye başvurmalı?
Asgari geçim indiriminin maaşla birlikte nakit olarak verilmesi gerekiyor. Bunu ödemeyen işyerleri için vergi cezası kesiliyor.
Asgari geçim indirimi ödenmeyen çalışanlar bunu en yakın vergi dairesine bildirebiliyor. 

Nasıl hesaplanır?
Asgari geçim indirimi brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor ve işçinin medeni durumu ile çocuk sayısına bakılıyor. Çalışanın kendisi için brüt asgari ücretin yüzde 50'si, çalışmayan eşi için yüzde 10'u, çocukların ilk ikisi için yüzde 7.5'i ve 3'üncü çocuk için yüzde 10'u ve diğerleri için yüzde 5'i alınarak hesaplanıyor.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ 2015 HESAPLANMASINA İLİŞKİN TABLO (2015 yılı içerisinde uygulanacak rakamlar aşağıda hazırlanmıştır.)

ÜCRETLİNİN MEDENİ  DURUMU  AYLIK TUTAR
- BEKAR 90,11 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 90,11 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN       1 ÇOCUKLU 103,63 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN        2 ÇOCUKLU 117,15 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN        3 ÇOCUKLU 135,17 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞAN        4 ÇOCUKLU 144,18 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 108,14 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU 121,65 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU 135,17 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3 ÇOCUKLU 153,19 TL
- EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 4 ÇOCUKLU 162,20 TL

4 çocuklu asgari ücretlinin maaşı 1.522 TL’ye çıkabilir

Akşam'dan Okan Güray Bülbül yazdı;  Asgari ücretteki artış yalnızca çalışanları ilgilendirmiyor. İşsiz kalanlar, 65 yaş aylığı alanlar, genel sağlık sigortalıları, BES’liler artıştan etkilenecek. Hatta evinde gündelikçi çalıştıranların bile ödedikleri prim yükselecek.

Çalışma hayatında asgari ücret yalnızca bu ücretle çalışanları değil, herkesi ilgilendiriyor. Sosyal güvenlikte prime esas kazanç asgari ücrete endeksli. Bir çalışan SGK’ya en düşük asgari ücretten, en yüksek ise asgari ücretin 6.5 katından bildirilebilir. Asgari ücret artınca prime esas kazanç alt limiti de artıyor. Dolayısıyla SGK’ya prim ödeyen herkesin primi yükseliyor.

BAĞ-KUR'LUNUN PRİMİ ARTACAK
Bağ – Kur’luların da ödedikleri prim miktarı Ocak ayı itibarıyla artacak. Yani sadece işverenlerin değil, küçük esnafın prim yükünde de artış olacak.
Bugün itibarıyla Bağ – Kur’a ödenen en düşük prim miktarı 439,36 TL. Bu rakam Ocakta 567 TL’ye yükselecek.

GÜNDELİKÇİYİ DE ETKİLİYOR
Nisanda uygulanmaya başlayan ve ay içerisinde 10 günden az gündelikçi çalıştıran ev sahiplerinin çalıştırdıkları gün üzerinden ödedikleri prim de artacak.
Bu kapsamda ödenen primin miktarı bugün itibarıyla 80 Kuruş. Bu rakam Ocak ayında 1 TL’ye çıkacak.

GSS'DE GELİR SINIRI 549 LİRA
Asgari ücretle beraber, GSS primleri de artıyor. Genel sağlık sigortası (GSS) uygulamasında hane içerisinde kişi başına düşen gelir 424,5 TL’nin üzerindeyse kişiye GSS borcu çıkıyor. Ocak sonrasında bu rakam 549 TL’ye yükselecek.

DAHA ÇOK KİŞİ YARARLANACAK
Asgari ücretin etkilediği bir diğer konu da, 65 yaş aylığı. Bir kişiye 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için gerekli koşullardan biri de kişinin yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin net tutarının üçte birinden az olması.
Dolayısıyla ocak itibarıyla daha fazla kişinin 65 yaş aylığından yararlanmaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ocakla birlikte limit 433,3 TL’ye yükseleceği için bugün diğer kriterleri sağlamakla beraber gelir sınırına takılan kişilerin de 65 yaş aylığı almaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ücretleri de etkileyebilir Asgari ücretin artması ile birlikte bu paraya çalışanların yanında diğer kişilerin ücretlerinin de artması söz konusu.

Örneğin bugün 1.400 TL'ye çalışan biri; asgari ücretin 1.300 TL olması sonrası zam isteyebilir. Bu nedenle genel olarak piyasadaki ücretlerde bir artış bekleyebiliriz.

AGİ konusunda kafalar karışık
1.300 TL’ye asgari geçim indiriminin dahil edilip edilmeyeceği konusundaki hesaplarda henüz netleşen bir durum yok. Ancak asgari geçim indiriminin bütün çalışanlar için en üst seviyeden hesaplanması formülü gündemde.

Bu şekilde bir düzenleme yapılırsa bütün işçiler tavandan asgari geçim indirimine tabi olacaklar. Diğer yandan çalışanın eline geçen rakamın 1.300 TL’nin üzerine çıkması da söz konusu olacak.
Yani 1.300 TL’lik vaadin üzerinde bir artış yaşanacak. Ancak bu şekilde bir düzenlemenin hayata geçmesi halinde vergi gelirlerinin ciddi oranda azalması söz konusu olacağı için bu seçenek üzerindeki görüşmeler yapılacak hesaplamalar sonrasında kesinleşecek.

Yeni işsizlik maaşı 1.317 TL

Asgari ücret, işsizlik maaşı açısından da belirleyici olduğu için ocak ayı itibarıyla işsizlik parasında artış olacak. İşsizlik sigortasından maaş almaya hak kazanmış bir kişinin maaşı ne olursa olsun, alabileceği en yüksek işsizlik parası asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’idir.

Asgari ücret artınca bu rakam da artacak ve yaklaşık1.317 TL civarında olacak. Dolayısıyla işsiz kalan kişilerin de eline daha fazla para geçebilecek. Diğer yandan prime esas kazançlar da artacağı için işsiz kalan herkesi maaşında bir artış olacağını söylemek mümkün.

BES katkı payı yükselecek

Asgari ücret artınca, bireysel emeklilikte devlet desteğinin üst limitinde de güncelleme yapılacak. Bireysel emeklilikte ödenen devlet katkısında asgari ücretin bir yıllık brüt tutarı ile sınırlı. Bu rakam artınca BES’teki devlet desteği de artmış olacak. Dolayısıyla BES’ne dahil olmuş kişiler 2015 yılında devlet desteğinden daha fazla yararlanabilecekler.

 

 

 // m.ali
Cok guzel bir uygulama allah basbakandan razi olsun...
23 Aralık 2015 22:07
 // Cengiz degisen
Bir çok eşim emekli bana 103tl veriliyor budorumu...
21 Aralık 2015 19:09
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler