YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağaoğlu'ndan zam yorumu: Direnebildiğimiz kadar direndik
Ağaoğlu'ndan zam yorumu: Direnebildiğimiz kadar direndik
30 Eylül 2015 15:30
Ağaoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye Konut Fiyatı Endeksi'nde ortaya çıkan konutta zama ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Konut Fiyatı Endeksi'nin (TKFE) temmuzda yıllık bazda yüzde 18,76 yükselmesi dikkati çekerken, sektör temsilcileri artışın nedeni olarak kurdaki yükselişi ve tüketicinin konut alma isteğini gösteriyor. Müteahhitler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Türkiye genelinde, 45 ilde son iki yılda yapımı gerçekleşen konutların değerleme raporları analiz edilerek hesaplanan TKFE'deki artışı AA muhabirine değerlendirdi.

'KÜRESEL EKONOMİDEKİ DALGALANMA MALİYETLERİ ARTIRDI'

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Müteahhitler uzun süredir maliyete gelen artışları fiyatlara yansıtmamışlardı. Bu sene hem kur hem de maliyet artışından gelen yükü fiyatlarına yansıtmaya başladılar. Yansıtmak durumundalardı da. Dolayısıyla piyasa direnebildiği kadar fiyatları yansıtmamak için direndi ama artık artışlar görülmeye başlandı" dedi. Küresel ekonomideki dalgalanmanın maliyetleri artırdığına dikkati çeken Ağaoğlu, iç piyasada satışların yolunda gittiğini söyledi. Ağaoğlu piyasada konut satışlarının önceki yıla göre artış gösterdiğini belirterek, gayrimenkul ve yapı sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörü olmayı sürdüreceğini kaydetti.

'KONUT SATIŞLARI TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ARTTI'

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de şunları kaydetti: "2013'ün sonuna doğru doların yükselmesiyle birlikte inşaat malzemeleri 2-3 ayda yüzde 25'lere yakın zam aldı. Daha sonra 2015'in haziran ayı ve sonrasında yaşanan siyasi belirsizlikler nedeniyle doların çıkmasıyla beraber yüzde 35'lere varan gizli zamlar oldu. İnşaat imalatında kullanılan malzemeye 1,5 yılda yüzde 50'ye yakın zam geldi. Biz de bunu ister istemez yansıtmak zorundayız. Yansıtmazsak çarkı döndüremeyiz. Ancak asıl konut zamlarının yaşanacağı günler gelecekteki günler. Çünkü şu an inşaat malzemelerine halen zam geliyor. Dur durak bilmiyor. İki sene önce 68-70 liraya aldığımız betonun metreküpüne şu anda 150 lira ödüyoruz. Baktığınızda bazı malzemelere yüzde 150 zam gelmiş. Bir de artık çok lüks konutlar, akıllı evler üretiliyor. Bir daireye iki otopark veriliyor. Bunlar ister istemez yansıyor fiyatlara. İnşallah 1 Kasım'da güzel bir hükümet kurulur biz de eski güzel günlere döneriz."

"ARTIŞ TAMAMEN KURA BAĞLI"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Fethi Hinginar ise artışın tamamen kura bağlı olduğunu belirterek, "Çünkü şu anda maliyetlerde reel büyük bir artış yok. Biz bunu daha önce de dile getirdik. Aslında kurun inşaat malzemeleri veya maliyetine etkisi birincil konuların başında gelmiyor" dedi. İnşaat malzemesi sektörünün daha çok yurt içi hammadde ve işçilikle üretildiğini, ithal katkının az olduğunu dile getiren Hinginar, "Dolayısıyla maliyetlerden kaynaklı bir artış değil. Tamamen kura dayalı bir artış yaşandı" ifadelerini kullandı.

'YÜKSELİŞTE ANA NEDEN TÜKETİCİNİN KONUT ALMA İSTEĞİ'

Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise, "Fiyatların yükselmesindeki ana neden tüketicinin konut satın alma isteğinin hep ön planda olması ve bu isteği hızlandıran en önemli etkenin yükselen döviz fiyatları nedeniyle konut fiyatlarında yakın gelecekte mecburen olacak fiyat artışlarıdır" dedi. Henüz konut maliyetlerin fiyata yansımadığını dile getiren Baygan, satış fiyatlarına maliyetlerin mecburen yansıyacağını, bugün ev alanın kazanacağını aktardı. Baygan, emlak alım satımında değişmeyen bir kural olduğunu kaydederek, bu kuralın "alan daima mutludur satan daima mutsuzdur" olduğunu söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler