YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adana ve Mersin'deki kimya firmalarına proje desteği
Adana ve Mersin'deki kimya firmalarına proje desteği
21 Aralık 2015 15:38
Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) tarafından kimya sektöründeki şirketlerin yurt dışı pazarlarında etkinliğinin artırılması amacıyla Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilebilmesi (Ur-Ge) Projesi uygulanacak.

AKMİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, birliğin yürüteceği proje çerçevesinde şirketlerin uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi, istihdam, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetlerine Ekonomi Bakanlığı tarafından 4 milyon dolara kadar destek verilecek. 

Proje maliyetlerinin yüzde 75'i Ekonomi Bakanlığı, kalan yüzde 25'lik kısmı ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanan Ur-Ge Projesi kapsamında üye firmaların mevcut ihraç pazarlarına yenilerini ekleyebilmeleri ve ihracatlarını artırabilmeleri amaçlanıyor.

Başvuru için en az 10 firmanın bir araya gelerek bir küme oluşturması gerekirken, yeterli sayıda başvuru sağlandıktan sonra proje Ekonomi Bakanlığı'nın onayına sunulacak.

Bu arada,Mersin ve Adana'da kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik ilk kez gerçekleştirilecek projenin benzerlerinin İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep'te uygulandığı anımsatıldı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler