YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aboneye 4,5G faturası uyarısı
Aboneye 4,5G faturası uyarısı
27 Mart 2016 12:14
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren, 4,5G'ye geçişle internet kullanım miktarında artış yaşanacağını ve yüksek fatura ile karşılaşmamak için, "Veri Kullanım Hesaplayıcı" hizmetiyle kullanılan verinin hesaplanacağını söyledi.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, 4,5G’ye geçişle kişilerin internet kullanım miktarlarının da artacağını belirterek, yüksek internet faturalarıyla karşılaşmak istemeyen tüketicilerin ne kadar veri kullandıklarını "Veri Kullanım Hesaplayıcı" hizmetiyle hesaplayabileceğini söyledi.

Özeren, mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artıracak 4,5G teknolojisinin, 1 Nisan itibarıyla kullanılmaya başlanacağını anımsatarak, 4,5G teknolojisiyle internet kullanımının da artacağı uyarısında bulundu.

Tüketicilerin internet kotalarını aşmaları durumunda yüksek faturalarla karşı karşıya kalabileceklerini anlatan Özeren, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hayata geçirilen ve internet sitesinde yer alan Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde yüksek internet faturalarının önleneceğini ifade etti.

Özeren, Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde tüketicilerin; aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısını, gönderdikleri e-posta adedini, izledikleri toplam video ve dinledikleri müzik süresini, yüklediği sosyal medya içeriklerini, oyun oynadıkları zamanı ve diğer kullanımlarını girerek, ne kadar veri kullandıklarını hesaplayabildiğini kaydetti.

 

AA

madem öyle
 // memocan
madem uyarı yapıyorsun aynı çağrıyı neden gsm şirketlerine yapmıyorsunız.İnternete taban paket gelsin.min 10 gb gibi.devlette daha fazla denetlesin.şirketleri koruyacağına halkı korusun.tüketiciyi korusun...
27 Mart 2016 23:30
...
 // Ömer
bu halkı "uysal koyun" görme ahlaksızlığı ne zaman sona erecek acaba? 'Tüketicilerin internet kotalarını aşmaları durumunda yüksek faturalarla karşı karşıya kalabilecekler'ni söyleyen zat'a; yahu İ.Melih ego kartlarında dahi bakiyesi kalmayan kart için : lütfen yükleme yapınız veya bakiyeniz yeterli değil diyor.gsm şirketleri neden kota aşımına izin veriyor? kota dolumunda otomatik olarak neden kapatmıyor (talimata rağmen)? devlet bile şirketleri vatandaştan daha çok kolluyor koruyor maales...
27 Mart 2016 Pazar 12:29
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler