YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'nin yapamadığını Türkiye yaptı
AB'nin yapamadığını Türkiye yaptı
02 Mayıs 2014 11:00
AB ülkelerinin çözemediği işsizlik konusunda büyük başarılara imza atan Türkiye, bu mücadelesiyle Müslüman ülkelere örnek oldu.

Stargazete'de yer alan habere göre, Küresel krize rağmen işsizliği uzun süre tek hanede tutan Türkiye, istihdam artırmada örnek ülke haline geldi. AB ülkelerinin çözemediği işsizlik konusunda Türkiye, İslam dünyası ülkelerine model oldu. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR); İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıda, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi yirmiye yakın Müslüman ülke temsilcisini ağırladı.

Deneyimlerini paylaştı

Toplantıda İŞKUR, işsizlik oranının yüksek olduğu bu ülkelere Türkiye’nin uyguladığı modelleri anlattı, istihdam ve iş gücü piyasasına sağlanan eğitimler ve deneyimlerini paylaştı. Türkiye’nin işsizlikle mücadelede elde ettiği başarıların Azerbaycan, Kamerun, Zambiya, Umman, Nijer, Moritanya Cezayir, Gambiya, Maldivler, Togo, Suudi Arabistan, Irak, Libya, Mali, Mısır, Fas ve Endonezya gibi ülkelerde de uygulanması bekleniyor.

Yeni politikalar oluşacak

SESRIC işbirliğinde Ankara’da düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı “Kuruluş toplantısını yaptığımız İslam Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Ağı iyi uygulamaların paylaşımı ve yeni politikaların geliştirilmesini mümkün kılacak. Özellikle İslam ülkeleri arasında paylaşılacak, katma değer oluşturulacak görev alanımızdaki her faaliyeti aşkla ve şevkle destekliyor, gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi istiyorum” diye konuştu. Yazıcı, kamu istihdam kurumları arasında bilgi ve deneyim alışverişi ile kamu istihdam hizmetlerindeki yeni eğilimlerin ve iyi uygulamaların paylaşılmasının işsizlikle mücadelede başarıyı artıracağını kaydetti.

Genç işsizlik dünyanın sorunu

WAPES Onursal Başkanı ve Kamerun Kamu İstihdam Kurumu Genel Müdürü Camille-MouteBidias genç işsizliğinin tüm dünyada önemli bir sorun olduğu bir dönemde toplantının gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Bidias, oluşturulacak ağın ülkeler arasında işbirliğini artıracağını kaydetti. İİT Genel Sekreterliğini temsilen söz alan Naghi Jabbarov ise eğitim, bilim ve teknoloji alanlarında önemli çalışmalara imza atan İİT’nin istihdam ve çalışma hayatında da örnek projeler gerçekleştireceğini vurguladı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler