YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'ye darbe üstüne darbe
ABD'ye bir darbe de kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings'den geldi.
ABD'ye darbe üstüne darbe
16 Ekim 2013 / 09:11 Güncelleme: 16 Ekim 2013 / 11:39

Federal harcamaları kısmak için iki hafta önce 'kepenk kapatmak' zorunda kalan, Temsilciler Meclisi'nin borç tavanının yükseltilmemesi için gösterdiği direnişle kriz daha da derinleşen ABD'ye bir darbe de kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings'den geldi.

Fitch, ABD'nin AAA olan kredi notunu, borç tavanı konusunda hala bir uzlaşmaya varılamaması ve ABD ekonomisindeki belirsizlik ortamı gerekçesiyle 'negatif izlemeye' aldı.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin bütçe kesintilerini önlemek için, Başkan Barack Obama'nın sağlık alanında düzenleyeceği reformları, bir yıl ertelemek istemesi ile çıkan, hükümetin federal harcamaları kısmak için kepenk kapatmasıyla başlayan, Temsilciler Meclisi'nin borç tavanının yükseltilmemesi için gösterdiği direnişle daha da tırmanan kriz, ABD ekonomisine 'negatif not' getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings borç tavanı konusunda hala bir uzlaşmaya varılamaması üzerine, ABD'nin AAA olan kredi notunu negatif izlemeye aldı. Fitch, bu kararı almasına gerekçe olarak ABD ekonomisindeki belirsizlik ortamı yaşanmasını gösterdi.Gözler kıyamet günü olarak nitelendirilen ve teorik olarak ABD Hazinesi'nin borçlanma kapasitesinin dolacağı 17 Ekim'e çevrildi.

Bu tarihte de anlaşma sağlanamazsa ülkeyi 2008'den daha büyük yankılara neden olabilecek bir mali krizin beklediği belirtiliyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar'ın bütçe konusunda uzlaşamamasının ardından kepenk indiren ABD'de borç tavanı konusunda da beklenen uzlaşma gerçekleşmezken, ekonomi çevreleri ABD'yi sert bir dille uyarmaya başladı. ABD'de uzlaşmaya varılamaması durumunda, ABD'nin borç yükünün artmasının yanı sıra, ülke ekonomisiülkenintemerrüte düşecek ve borçlarını ödeyemez hale gelecek.

 

DHA

Etiketler: , , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler