YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de sanayi üretimi son 4,5 yılın zirvesinde
ABD'de sanayi üretimi son 4,5 yılın zirvesinde
15 Aralık 2014 17:06
ABD'de sanayi üretimi kasımda önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artarak son 4,5 yılın en iyi performansını kaydetti.

 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi kasım ayında yüzde 0,6'lık beklentiyi aşarak, yüzde 1,3 yükseldi. ABD'de sanayi üretimi, böylece mayıs 2010'dan bu yana en yüksek aylık artışını göstermiş oldu.

Kapasite kullanım oranı da eylülde yüzde 80,1'e çıkarak, mart 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Beklenti, kullanım oranının yüzde 79,4'e yükseleceği yönündeydi. 

Veriler ayrıca, imalat sanayi üretiminin de kasımda yüzde 1,1 yükselerek, son 9 ayın en yüksek artışını kaydettiğini ortaya koydu. 

Sanayi ve imalat üretimindeki artışta özellikle kamu hizmetleri önemli rol oynadı. Elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerin üretimi kasımda havaların soğumasıyla birlikte yüzde 5,1 arttı. 

Bu arada, ekim ayına ilişkin sanayi üretimi yüzde 0,1 azalıştan yüzde 0,1 artışa, kapasite kullanım oranı da yüzde 78,9'dan yüzde 79,3'e revize edildi.

Ekonomistler, beklentilerin üzerinde açıklanan sanayi üretimi verisini, ABD'deki istikrarlı büyümenin yavaşlayan küresel ekonomiye rağmen devam ettiği şeklinde değerlendirdi. 

Öte yandan, son dönemde düşüş eğiliminde olan ABD piyasaları beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi verisinin ardından güne yükselişle başladı. 

 

AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler