YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Senatosu petrolle ilgili o yasayı reddetti
ABD Senatosu petrolle ilgili o yasayı reddetti
19 Kasım 2014 03:39
ABD Senatosu, Kanada’nın Alberta ile ABD’nin Nebraska eyaletleri arasında kurulmasını öngörülen "Keystone XL" petrol boru hattına ilişkin yasa tasarısını reddetti.

ABD Senatosu'nda oylanan petrol boru hattı yasa tasarısı, gerekli 60 oyu bulamadı. Tasarı 60 oyun bir altında kalarak reddedildi. Tasarıya 45'i Cumhuriyetçi ve 14'ü Demokrat olmak üzere 59 Senatör destek verirken, 41 Senatör ret oyu kullandı.

Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi'nde 161'e karşı 252 oyla kabul edilen yasa tasarısı Senato'da da kabul edilseydi, ABD Başkanı Barack Obama'nın onayına sunulacaktı. Ancak, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı açıklamayla Obama'nın söz konusu yasa tasarısını desteklemeyeceğini duyurmuştu.

Obama da yasa tasarısının Temsilciler Meclisi'nden geçmesinin ardından katıldığı basın toplantısında, projeyi ilgilendiren yasal ihtilaflara dikkati çekerek, hükümetin konuya ilişkin kararını yasal süreç tamamlanmadan veremeyeceğini vurgulamıştı.

Şimdiye kadar birkaç kez mahkemelik olan projeye karşı Nebraska Yüksek Mahkemesi'nde açılan bir dava, halen devam ediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler