YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD bankalarına siber saldırı
ABD bankalarına siber saldırı
29 Ağustos 2014 00:01
ABD'nin en büyük sermayeli bankası JP Morgan Chase'in de olduğu aralarında bulunduğu bazı bankalarına siber saldırılar düzenlendi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yapılan yazılı açıklamada, bazı Amerikan bankalarına siber saldırı gerçekleştirildiği duyuruldu. FBI, soruşturmayı ABD gizli servisiyle yürüttüklerini ve saldırıların boyutunun halen araştırılmakta olduğu belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers ise, saldırıların 'çok tecrübeli' bilgisayar korsanları tarafından yapıldığını söyledi. Rogers, "saldırıların devlet destekli olduğunu" ileri sürerken, Rusya'nın bunu yapabilecek operatörlere sahip olan ülkeler arasında olduğuna işaret etti.

JP Morgan Chase'de siber atakların soruşturulmasında FBI ile işbirliği yaptığını, ancak sistemlerinde herhangi bir sahtekarlık tespit etmediklerini duyurdu. Bankanın sözcüsü Michael Fusco, ''Müşterilerimizin tüm hesap ve kredi kartları sahtekarlıklara karşı sigortalı. Saldırılar hakkında daha fazla bilgiye ulaştığımızda, etkilenen tüm müşterilerimizle iletişime geçeceğiz" açıklamasını yaptı.

Uzmanlar, "siber saldırıların her geçen gün büyüyen bir tehdit olduğunu ve geçen yıl yapılan saldırıların ABD ekonomisine 100 milyar doların üzerinde kayba uğrattığını" ifade etti.

Amerikan medyasında saldırıların "Rus bilgisayar korsanları tarafından, ekonomik yaptırımlara misilleme olarak düzenlendiği" yorumları yer aldı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler