YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB yabancıya konut satmak istiyor
AB yabancıya konut satmak istiyor
13 Şubat 2016 13:01
Avrupa ülkeleri, AB'ye üye olmayan ülkelerin yatırımcılarını oturma izni vererek cezbetmeye çalışıyor.

Yabancıların Türkiye'den aldığı konut sayısı toplamda 150 bini bulurken, son 6 senede konut alarak yurda soktukları para ise 18 milyar doları geçti.

Konut üreticileri Türkiye'den konut alan yabancılara oturum, çalışma ve vatandaşlık hakları sağlanırsa alımların daha da artacağına ve ülkeye on milyarlarca dolar döviz gireceğine dikkat çekiyor.

Türkiye'den konut alan yabancılara verilecek haklar konusunda hâlâ çekinceler ve belirsizlikler varken, birçok ülke yabancı yatırımcılara vize muafiyeti, oturum izni, vatandaşlık gibi haklar tanıyor.

KONUT ALANA OTURMA İZNİ
2008'deki finansal krizin açtığı yaraları sarmaya çalışan Avrupa ülkeleri gayrimenkul yatırımcılarını ülkelerine çekmeye çalışıyor. Birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesi AB'ye üye olmayan ülkelerdeki yatırımcılara, belirli bir tutarın üzerinde konut almaları durumunda aileleriyle birlikte oturma izni veriyor.

Oturma izni alanlar aynı zamanda AB içerisinde serbest dolaşım hakkı elde ederek vizesiz seyahat edebiliyor. Ev almak için ödenmesi gereken tutarlar ise 40 bin Euro'dan başlayıp 500 bin Euro'ya kadar çıkıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler