YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB vatandaşı olmayanların yarısı yoksul
AB vatandaşı olmayanların yarısı yoksul
21 Kasım 2014 17:50
Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olmayanların neredeyse yarısının yoksulluk riski altında olduğu bildirildi.

AB'nin istatistik kuruluşu Eurostat tarafından hazırlanan raporda, 2013'te 18 yaş ve üzerindeki AB vatandaşı olmayan kişilerin yüzde 48,7'sinin, AB vatandaşlarının ise yüzde 22,8'inin yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında olduğu ortaya koyuldu.

Raporda, en fazla Yunanistan, Belçika ile İspanya'da yaşayan ve AB vatandaşı olmayan kişilerin risk altında olduğu vurgulandı.

AB vatandaşı olmayanların AB vatandaşı olanlara göre iki kat daha fazla yoksulluk ve dışlanma riski altında olduğu belirtilen raporda, AB vatandaşı olmayanların 5'te 1'inin faturalarını ödemeye, evlerini ısıtmaya ve yılda bir hafta tatile gitmeye maddi güçlerinin olmadığı ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, yoksulluğa karşı Avrupa platformu toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa 2020 stratejisiyle en az 20 milyon kişinin yoksulluk ve sosyal dışlanmadan kurtarılmasının hedeflediğini söyledi. Schulz, AB vatandaşlarının neredeyse 4'te 1'inin yoksulluk riski altında olduğunu ve bu konunun acilen ele alınması gerektiğini belirtti.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler