YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB ülkeleri otomotiv ihracatını sırtlıyor
AB ülkeleri otomotiv ihracatını sırtlıyor
04 Temmuz 2014 16:05
Otomotiv endüstrisi, sürdürülebilir büyümeyi AB ülkelerindeki olumlu ekonomik gelişmeyle birlikte yakaladı. Son 15 aydır ihracatta sürekli artış gözlemlendi.

Otomotivin kalbi olarak kabul edilen Almanya ve bunun yanı sıra Fransa ile Birleşik Krallık gibi ülkelere Türkiye olarak yüksek oranlarda ihracat artışı gerçekleştirilmesinin otomotiv endüstrisinin özgüvenini artırdığını ifade eden yetkililer, otomotiv endüstrisinin, 2008 yılından bu yana ihracatta ilk kez 4 aydır arka arkaya 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye genel ihracatında haziran ayında yüzde 13’lük artışla sektörel bazda liderliğini devam ettiren otomotiv endüstrisini başarıya, AB ülkelerindeki ekonomik iyileşme taşıyor. Otomotiv endüstrisinde tüm ana ürün gruplarında ihracat artışı gözlenirken; Fransa’da yüzde 20, Almanya’da yüzde 30 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 56 oranında büyüme sağlanması, dış satışlardaki AB ülkeleri payını da bir önceki aya göre 2 puan artırarak yüzde 76 seviyesine yükseltti.

Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 2 milyar 32 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, Türkiye genel ihracatındaki 12.5 milyar dolarlık dış satışlardan da yüzde 16 oranında pay aldı. Otomotiv endüstrisinin Haziran ayı ihracat verilerini değerlendiren ihracat yetkilileri, "2013 Mart ayından bu yana 15 aydır sürekli artışla büyümede sürdürülebilir bir ivme yakaladık.

Sürdürülebilir büyümemizde en büyük etken AB ülkelerindeki olumlu ekonomik gelişmelerin sağlanması. Bu bize arka arkaya 4 aydır 2 milyar doların üzerinde ihracat yapmamızı da sağladı. Özellikle otomotivin kalbi kabul ettiğimiz Almanya’ya ve bunun yanı sıra Fransa, Birleşik Krallık gibi ülkelere de yüksek oranlarda ihracat artışı gerçekleştirmemiz otomotiv endüstrimizin özgüvenini artırıyor, geleceğine ışık tutuyor” diye açıkladı.

Yılın ilk yarısında da otomotiv endüstrisinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik büyümeyle toplamda 11 milyar 718 milyon dolarlık dış satış gerçekleştiğine dikkat çeken yetkililer, ayrıca yıl sonunda da 23 milyar doların üzerinde ihracata imza atmayı ümit ettiklerini yineledi. Ürün gruplarına göre haziran ayı ihracat verileri incelendiğinde ise otomotiv yan sanayi bir önceki döneme göre yüzde 6 artışla 810 milyon dolara ulaştığını belirten yetkililer, "Bunu yüzde 14 büyüme ve 682 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 23 artış ve 395 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve yüzde 20 yükseliş ve 117 milyon dolarlık ihracatla otobüs minibüs midibüs ürün grubu izledi.

Yılın 6 aylık dönemi incelendiğinde ise yine yan sanayi yüzde 10 büyüme ve 4 milyar 938 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Binek otomobil ürün grubu yüzde 11 artışla 3 milyar 894 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 18 yükselişle 2 milyar 182 milyon, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 8 artış ve 532 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi" dedi.

Fransa Almanya'yı geride bıraktı

Ülke bazlı ihracat verileri incelendiğinde ise aylardır ilk sırada yer alan Almanya, haziran ayında Fransa'nın gerisinde kaldı. Buna göre Fransa’ya yüzde 20 artışla 328, Almanya’ya yüzde 30 yükselişle 318, Birleşik Krallık’a da yüzde 56 büyümeyle 241 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Yılın 6 aylık döneminde ise Almanya yüzde 30 yükselişle bir milyar 928 milyon, Fransa yüzde 3 artışla bir milyar 282 milyon, Birleşik Krallığa da yüzde 35 gelişmeyle bir milyar 254 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler