YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 Mayıs'ta İstanbul denetlenecek
9 Mayıs'ta İstanbul denetlenecek
06 Mayıs 2013 16:35
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 9 Mayıs'ta İstanbul'da tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları satış noktalarında denetim yapılacağını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, hassas tüketici grubundaki bebekler ve çocukların korunmasının, kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Yürürlükteki "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ" ile bebek ve çocukların korunmasının hedeflendiğine dikkati çeken Yazıcı, tüketicinin korunması ve gözetilmesi noktasında Bakanlık olarak büyük bir titizlik ve hassasiyet gösterildiğini kaydetti.

Söz konusu tebliğ kapsamındaki denetimlerin devam ettiğine işaret eden Yazıcı, "Şubat ayında İzmir ve Kayseri'de çocuk giysilerinde ciddi bir risk oluşturan kordon ve bağcıklar yönünden denetimler yapıldı. Mart ayında İzmir'de bebek ayakkabıları, Adana'da bebek giysileri kimyasal riskleri açısından incelendi. Nisan ayında ise İstanbul ve Bursa'da yürüteçler ve tekerlekli çocuk arabaları denetlendi" ifadelerini kullandı.

Bakan Yazıcı, yaptıkları piyasa araştırmalarında mama önlükleri, bebek uyku ve banyo malzemeleri ile bazı diğer bebek ürünlerinde ciddi risklerin bulunduğunu kaydeden, bu amaçla 9 Mayıs'ta İstanbul'da tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları satış noktalarında denetimler yapılacağını bildirdi.

Yazıcı, denetimlerin Bakanlığa bağlı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler