YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 milyar dolarla Türkiye'ye geliyorlar
8 milyar dolarla Türkiye'ye geliyorlar
20 Ağustos 2016 15:12
Ekonomiye canlılık getirecek olan yeni teşvik sistemi öncesinde bir teknoloji devinin 8 milyarlık bir parayla Türkiye'ye geleceği açıklandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni teşvik sisteminin yasalaşmasından önce bir şirketin 8 milyar dolarlık bir yatırımla Türkiye'ye geleceğini açıkladı. 

Konu hakkında şirketle görüşmelerin yapıldığını da aktaran Bakan Zeybekci, “Türkiye’ye getirmek için konuştuğumuz yatırımların toplam rakamı 8 milyar dolar civarı. Enerji ve sağlık sektöründe teknolojiler üreten bir kuruluştan bahsediyoruz. Bu ve buna benzer Türkiye’ye doğru büyük bir yönelimin olduğunu hep beraber göreceğiz” dedi.

ÖNEMLİ TEŞVİKLER YOLDA

Her bir firma için ayrı dizayn edilen teşviklerin uygulamaya sokulacağını, vergi, stopaj, sigorta primi, enerji maliyetlerinin sabitlenmesi gibi desteklerin yanında demiryolu, otoyol ve liman gibi altyapılarının yapılması, üst düzey uzman personel için ücret desteği verilmesi, arazinin ücretsiz verilmesi, faiz desteği sağlanması gibi desteklerin de yelpaze içine alındığını anlatan Zeybekci, belirledikleri sektörlerde “teşviklerde sınır tanımayacaklarını” kaydetti.

Zeybekci, firmalara desteğin ötesinde ortaklık da teklif edebileceklerini, en fazla yüzde 49 Hazine ortaklığının önerilebileceğini ifade ederek, şirketlerin yönetimine karışmayacaklarını ancak 5 yıl sonunda bu hissenin şirkete satılacağını, almak istememesi halinde borsa yoluyla satışa sunulabileceğini dile getirdi.

Zeybekci modelin metalurji, petrokimya, savunma sanayi, ilaç sanayi, sağlık teknolojileri, yenilenebilir enerji teknolojileri, teknik tarım, savunma gibi sektörlerde uygulanacağını söyledi.

TEMİNAT SORUNU ORTADAN KALKACAK

Bakan Zeybekci, Eximbank kaynaklarına ulaşma konusunda teminat konusunu bir sorun olmaktan çıkaracaklarına değindi. Almanya’nın Hermes, ABD’nin Exim kredilerine benzer bir sistemin kurgulanacağına işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

“Eximbank, ilk defa yurt dışında Türk ürünü satın alan firmalara da destek olmaya başlayacak. Diyelim ki bir İspanyol firmasının Türkiye’den yapmış olduğu 1 milyar dolarlık alımla ilgili, ‘gel sen bu alımını devam ettir, ben de sana bununla ilgili uygun faizlerle kredi vereyim’ diyeceğiz. Afrika’da fabrikaya Türk makinası alması şartıyla destekler vereceğiz.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler