YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
70 bin kişiye iş fırsatı
70 bin kişiye iş fırsatı
18 Kasım 2009 08:55
70 bini kişi toplum yararına çalışma programı kapsamında 6 ay süreyle “geçici” işlerde çalıştırılacak

İŞKUR 2010’da toplum yararına çalışma programı kapsamında 70 bin kişiyi 6 ay süreyle işe yerleştirecek.

Türkiye’nin en büyük sorunu haline gelen işsizliği bir taraftan önlemek için çalışmalar yürütülürken, diğer taraftan çalışanlar da kendi çözüm yollarını arıyorlar. Bu kapsamda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren bütçe görüşmeleri sırasında bir sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, hem sürecin zorluklarını anlattı hem yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

1.3 MİLYONA YENİ İŞ

Sosyal krizden çok çabuk çıkılamayacağını, ekonomideki büyümeye paralel şekilde istihdamda artış olmayacağını söyleyen Dinçer, krizin etkilerini hafifletmek için aldıkları önlemlerin işten çıkarmaların yavaşlaması ve işsiz kalanların iş bulmasında olumlu etki sağladığını belirtirtti. Dinçer, işsizliğin 2010’dan itibaren kademeli olarak düşeceğini, 3 yılda 1,3 milyon kişiye iş sağlanacağını söyledi. Verilen bilgiye göre İşkur, önümüzdeki yıl kuruma kayıtlı 1,6 milyon işsizden 150 bini iş bulacak. Üstelik bu 150 bin kişinin 70 bini toplum yararına çalışma programı kapsamında en fazla 6 ay süreyle “geçici” işlerde çalışıp sonrasında işsiz kalacak. BUGÜN’ün edindiği bilgilere göre kalıcı iş bulabilmek için İşkur yöneticileri 40 bin işyerini ziyaret ederek adeta kapı kapı iş arayacak. Toplum yararına hizmetlerde çalışanların büyük bölümünün okullarda hizmetli olarak görev yaptığı öğrenildi.

İŞSİZLİK SİGORTASI

Diğer taraftan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) yayınladığı rapora göre işsizlik korkusu, birikimi koruma altına almaya yöneltti. Bu kapsamda, son bir yılda ilgi gören işsizlik sigortası ürünlerine 1,8 milyon çalışanın 431 milyon liralık prim ödedi. Sonuçları değerlendiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Türkiye’de özel sektörde 2 bin 500 lira ücretle çalışanın ücretinden yapılan vergi ve prim kesintisinin 900 lirayı bulduğunu, işsizliğe çözüm arayışında istihdam vergilerinin ele alınmasını önerdi.

iŞÇi EMEKLiSiNE KÖTÜ HABER

İşçi emeklileri ile memur emeklileri arasındaki maaş farkının kaldırılmasına yönelik ‘intibak’ çalışmasının kolay sonuçlanmayacağı da açıklandı. Bakan Dinçer, intibak yasa taslağına ilişkin çalışmanın halen devam ettiğini ancak kısa zamanda sonuçlanmayacağını söyledi. Bakan Dinçer, kiralık işçi yasasının da esnek çalışmanın da gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Bugün
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler