YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 bin lira maaşı var işi bilen yok!
6 bin lira maaşı var işi bilen yok!
23 Nisan 2015 19:15
Son yılların trend mesleklerinden biri olan “test uzmanlığı” için yoğun eleman arayışı içerisinde olan işverenler dolgun maaşa rağmen eleman bulmakta zorlanıyor.

En hızlı büyüyen sektörlerden biri yazılım sektörü. Geç kalmış olsa da Türkiye’de artık bu konuya yatırım yapıyor. Artık yazılım geliştiren ve bunları tüm dünyaya satan firmalar dünya markası olabiliyor. Bu firmaların sayısı ve yaptıkları projeler arttıkça bu yazılımları test edecek insan gücüne olan ihtiyaç da artıyor.

10 bin uzman

Yakın gelecekte Türkiye’de yazılımları test edecek 10 bin test uzmanına ihtiyaç olacak. Türkiye Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen'e göre test uzmanları bu alanda bugün ortalama 6 bin lira maaşla rahatlıkla iş bulabiliyor. Dernek de Türkiye bilişim sektörünün uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için sektörün yazılım testi ve kalitesi konusunda bilgilendirilmesini hedefliyor.

Derneğin Başkanı Yitmen, Türkiye’nin yazılım ve testleri alanında dünya merkezi olması için çalıştıklarını belirterek bu alana yatırım yapılması gerektiğini söylüyor. Dernek, konuyla ilgili eğitimler veriyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler