YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 aydır elektriğe yüzde 41.5 oranında zam geldi
6 aydır elektriğe yüzde 41.5 oranında zam geldi
6 aydır elektriğe yüzde 41.5 oranında zam geldi
02 Temmuz 2008 / 13:04 Güncelleme: 02 Temmuz 2008 / 00:00

Tüketiciler Birliği'nce, 1 Temmuzdan itibaren geçerli olan elektrik zammı kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı.


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, avukat Bülent Deniz ile birlikte dava dilekçesini Danıştay'a gönderilmek üzere İstanbul İdare Mahkemesi'ne sundu.


Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) kararıyla elektrik enerjisinin fiyatının 1 Şubat 2008'den geçerli olmak üzere yüzde 19,5 oranında artırıldığını anımsattı.


EPDK'nın elektrik enerjisinin fiyatını 1 Temmuzdan geçerli olmak üzere de yüzde 22 oranında artıran bir karar aldığını hatırlatan Kaya, “Sonuç olarak 1 Şubat 2008 tarihinden bu yana elektrik enerjisi bedeline yüzde 41,5 oranında zam yapılmış olmaktadır” dedi.


Nazım Kaya, yargının daha önce kamusal hizmet bedellerinin artırılması üzerine açılan davalarda, enflasyonun üzerinde zam yapılamayacağı yönünde kararlar verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Yargının içtihat niteliğindeki bu kararları ortadayken, 1 Şubat-1 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleşen enflasyon oranının katbekat üzerindeki zammı kabul etmek mümkün değildir. Bu zammın önümüzdeki dönemde yaşamı tüketici için çekilmez hale getireceği açıktır. Önce ampullerimiz kararacak, ardından yaşam için gerekli tüm mal ve hizmetler için ödenecek bedeller bütçemizi sarsacak.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler