YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 ayda yarı yarıya ucuzladı
6 ayda yarı yarıya ucuzladı
13 Aralık 2014 04:30
Geçtiğimiz haziranda 115 dolar olan ham petrolün varil fiyatı, 59 dolara kadar geriledi. 6 ayda yüzde 50 gerileyen petrol fiyatları; Rusya, İran, Venezuella ve Çin gibi ülkeleri zor larken, Türkiye gibi ithalatçı ülkelerin ise elini rahatlattı.

Her 10 dolarlık düşüş Türkiye için cari açığın 5 milyar dolar azalması demek. “Uluslararası güç savaşı” olarak ifade edilen yeni dönem; Rusya ekonomisini hedef aldığı iddia edilen ABD ve Arabistan’ın başını çektiği bloğun hamlesi olarak yorumlanıyor.

Ham petrolün uluslararası piyasadaki fiyatları dün adeta çakıldı. Hafta boyunca devam eden gerilemesini sürdüren ham petrol varil fiyatı, yaklaşık 5,5 yılın en düşük seviyesini gördü. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, önceki güne 64,81 dolardan başlaması sonrasında Çin merkez bankasının piyasalara teşvik sağladığı haberleriyle 65,10 dolara kadar yükselse de ABD’de pozitif gelen makroekonomik verilerin ardından düşüşe geçti ve günü 63,20 dolardan tamamladı.

Dün de düşüşle güne başlayan hem petrol fiyatları son 5,5 yılın en düşük seviyesini gördü. 62,66-63,64 dolar dar bandında sıkışık bir seyir izleyen Brent petrolün varil fiyatı, dün öğlen saatlerinde 62,66 dolara inerken, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ise 58,82 dolara kadar geriledi. Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede teme aldığı Brent petrolünün varil fiyatı, 62.75 dolara kadar gerileyerek, Mayıs 2009’dan bu yana en düşük düzeylere indi. Brent türü petrolün varil fiyatındaki kayıp yüzde 45’i buldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ardından, Uluslararası Enerji Ajansı’nın da küresel petrol talebi artış beklentisini düşürmesinin petrol fiyatlarındaki satış baskısını artırıyor. Önceki gün Suudi Arabistan’dan petrol üretimini kısmayı düşünmediklerine yönelik gelen açıklamaların yanında, ABD’de iyi gelen veriler dolardaki yükselişi beraberinde getirirken; bütün bu gelişmeler petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyrini destekliyor. Brent petrolün varil fiyatının 66,40 dolar seviyesinin altında kalınması durumunda 59,70 ve 56,40 dolara kadar gerileyebileceği konuşuluyor.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI)’nın varil fiyatı ise dün dolardaki yükselişin ardından yaklaşık 2 dolar değer kaybetti ve Temmuz 2009’dan bu yana ilk kez 60 doların altına inerek 58,82 doları gördü. Analistler, WTI’nın 58,5 dolar seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 30 dolar senaryosunun gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Petrolde bu hafta yaşanan düşüş yüzde 9’u bulurken, petrol üreten ülkelerin oluşturduğu OPEC örgütünün petrol üretimini kısmaması kararını almasının ardından düşüşler gittikçe büyüyor. Haziran 2014 tarihinde brent petrolün varil fiyatı 115 dolardı. Dünya enerji piyasaları ise bu ay içinde Çin’in petrol üretim rakamlarını açıklamasını bekliyor.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemi kapsayan yeni OVP’de hesaplarını 102 dolar/varile göre yapan Türkiye için petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüş; enflasyonun yarım puan inmesi, cari açığın ise 5 milyar dolar azalması anlamına geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2015 yılında küresel petrol talebi tahminini günlük 230 bin varil düşürerek 93,3 milyon varile çekti. IEA’nın kasım ayına ilişkin “Petrol Piyasası Raporu”na göre, küresel petrol talebi tahmini, bu yıl için günlük 92,4 milyon varilde tutuldu. Dünya genelindeki ekonomik büyümenin beklentilerin altında seyretmesi nedeniyle, 2015 için petrol talep tahmini 93,3 milyon varile düşürüldü. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 2015 petrol talep artış tahmini de günlük 300 bin varil düşürülerek 28,9 milyon varile geriledi.

Kasımda küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 340 bin varil azalarak 94,09 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. OPEC dışındaki ülkelerde petrol arzının 2014’te günlük 56,5 milyon varil, 2015’te günlük 57,8 milyon varile yükseleceği öngörüldü. Üretimde günlük 1,3 milyon varil artış tahmin edildi.

Küresel petrol üretimi kasımda bir önceki aya göre günlük 340 bin varil azalarak 94,1 milyon varile geriledi. Raporda, petrol üretimindeki azalışın, OPEC ülkelerindeki üretimin düşmesinden kaynaklandığı belirtildi. Kasımda OPEC ülkelerinin ham petrol üretimi, Libya’daki arz gerilemesinden dolayı günlük 315 bin varil azalarak 30,32 milyon varile geriledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler