YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
500 milyar dolar için Türkiye'ye geliyorlar
500 milyar dolar için Türkiye'ye geliyorlar
09 Ocak 2015 19:30
500 milyar $ ticaret hacmi hedefleyen D8 ülkeleri bu hedefi görüşmek üzere 2 ay sonra Türkiye'ye geliyor.

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, 2018’e kadar üye devletler arasındaki ticaret hacmini 500 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

500 milyar doları konuşacaklar

Musavi, yaptığı açıklamada, D-8’in en önemli hedeflerinden birinin de üye ülkeler arasında ekonomik işbirliğini arttırmak olduğunu belirtti. D-8’in, üye devletler arasındaki ticaret hacmini Türkiye’nin de desteğiyle artırmak istediğini vurgulayan Musavi, ‘’D-8 olarak 2018 yılına kadar 500 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koyduk. İki ay sonra ticaret bakanları Türkiye’de toplanacak ve bu hedefi gerçekleştirme yolunda gelinen nokta görüşülecek” şeklinde konuştu.

Türkiye örnek bir ülke

Bu ticaret hareketi sayeside, ekonominin yanında teknoloji, sanayi, tarım gibi pek çok alanda da gelişmenin önünün açılacağını belirten Musavi, “Bunun yanında hedefe ulaşmak için Türkiye’nin öncülüğünde özel sektörleri biraraya getiren toplantılar yapılıyor. Kamu ve özel sektör olarak bu hedefe ulaşmak için elimizden geleni yapmalıyız’’ değerlendirmesinde bulundu. Musavi, D-8 ülkelerinin her yönüyle kalkınması için harcanan çabada Türkiye’yi örnek aldıklarını belirterek, bu ülkede, 30 yıl önceyle kıyaslandığında önemli gelişmelerin yaşandığının görüleceğine dikkati çekti.

D-8'i Erbakan kurdu

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, 500 milyar dolar ticaret hacmine ulaştıktan sonra 2023 ve daha ilerisi için de başka hedefler ortaya koyacaklarını, üye ülkeleri ve ve teşkilatlarını daha diri tutacaklarını sözlerine ekledi.

D-8 yani Developing Eight (Gelişen sekiz ülke), 8 üye ülkeden oluşan bir uluslararası kuruluş. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan bu sekiz ülke, 54. Hükümetin Başbakanı Necmettin Erbakan önderliğinde oluşturulan bir organizasyon. D-8 içinde yer alan ülkeler aynı zamanda İslam İşbirliği Örgütü’nün de üyeleridir.

alternatif ne dir diye sual eden var mı?...
 // alfa38
yumurtaları tek sepete koymamak nedir diye sual eden var mı hala?... veya stratejik derinlik nedir diye sual eyleyen var mı hala?... hinterland nedir diye sual eden var mı?... jeostrateji nedir... vd... işte baylar ve bayanlar cevabı budur... sebeb olanlara dua da ber devamız vesselam......
09 Ocak 2015 Cuma 20:31
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler