YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
500 bin şirket ticaretten silinecek
500 bin şirket ticaretten silinecek
24 Ocak 2008 09:50
500 bin şirket ticaretten silinecek


Türkiye'de 700 bin limited şirket bulunduğu ançak bunların çoğunun adresinin belli olmadığını ve faaliyet göstermedikleri tespit edildi. Yeni tasarı ile 500 bin şirket kapatılacak


TBMM Adalet Komisyonu, Meclis Genel Kurul gündeminde olan Türk Ticaret Kanunu Tasarı'yla ilgili 'Türk Ticaret Kanunu Tasarısının Yürürlüğü ve Uygulanmasına İlişkin Esasları Düzenleyen Tasarı'yı görüşmek üzere Başkan Ahmet İyimaya başkanlığında dün toplandı.


Komisyonda söz alan ve Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın hazırlanmasında da görev yapan Prof. Dr. Ünal Tekinalp, Türkiye'de 700 bin limited şirket bulunduğunu belirterek, bunların çoğunun adresinin belli olmadığını ve faaliyet göstermediklerini söyledi.


BORÇLAR ALINMAYACAK


Bu durumda olan ve münfesih (dağılmış) sayılan yaklaşık 500 bin şirket bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Tekinalp, "Türkiye bu şirketlerin sayısını bilmiyor. Bunların çoğunun adresi yok. Faal olup olmadıkları bilinmiyor. Yeni Tasarı, bu durumdaki şirketlerin tasfiyesini öngörüyor" dedi. Bu durumdaki şirketlerdeki devlet alacaklarından da vazgeçildiğini ifade eden Tekinalp, bu şirketlerin vergi ve SSK prim borçlarının alınmayacağını bildirdi.


Tekinalp, bu yöndeki taleplerin Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve TOBB'dan geldiğini belirterek, şöyle devam etti: "Düzenlemeyi Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'na koymak istedik ama kabul görmedi. Hukuk kuralları bakımından yadırgatıcı olan bu düzenlemeyi, gelen talepler üzerine yeni tasarıya koyduk" dedi.


MASRAF BÜYÜK


TOBB Hukuk Müşaviri İskender Elverdi ise tasfiye edilecek şirketlerin odalara bir maliyet getireceğini belirterek, odaların bu maliyetin altından kalkamayacağını söyledi. Elverdi, 100 şirketin tasfiyesinin bir odaya 150 bin YTL'ye mâl olacağına işaret ederek, bu konuda yeni bir düzenle meye gidilmesini istedi. Komisyon, daha sonra bu tasarıyı alt komisyona sevk etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler