YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5.3 milyon borçluya müjde!
5.3 milyon borçluya müjde!
14 Eylül 2014 15:40
Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunduğu için şu an 5.3 milyon kişi tedavi hizmeti alamıyor. Artık bu kişiler gelir testi yaptıracaklar. Borçlu çıkanlar ise en geç gelecek nisan ayına kadar borçlarını ödemek zorundalar

Şu anda üst tavanda 5.5 milyon kişinin ayda 272 lira prim ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Bunlardan sadece 176 bin 420'si, gelir testi sonucu gerçekten de kişi başına gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlardan oluşuyor.
 
Test yaptırmayanaların SGK'ya 9 milyar lira borcu bulunuyor. Bu kişilerin büyük kısmını üniversiteyi kazanamadığı veya askerliğini btirip döndüğü için GSS yükümlülüğünün doğduğunu bilmeyen milyonlarca genç oluşturuyor.
 
Gelir testi yaptırabilmeleri için ekim ayından başlayarak 6 ay süre verilecek. Bu süre mart ayında sona erecek. Bakanlar Kurulu'nun süreyi 6 ay daha uzatma yetkisi bulunuyor. 
 
Hangi gelir grubu GSS için ne kadar ödeyecek?
 
Yapıalcak test sonucunda aile içinde kişi başına gelir;
 
-Bin 134 liradan az olanalara 45 lira;
 
-Bin 134-2 bin 268 lira arasında olanlara 136 lira;
 
-2 bin 268 liranın üzerinde olanlara da 272 lira prim borcu çıakrılacak.
 
Borç, yükümlü hale geldikleri tarihten başlayarak bugüne kadar yeniden hesaplanacak ve sadece borcunun aslı alınacak.
 
GSS prim borcu öedemeleri nisan ayında başlayacak. Diğer prim borçları gibi 36 aya kadar taksitlendirilecek.

 

HABERTÜRK

Bilgi
 // Bilgi
GSS Amerikada Kanunlaştırılmaya Çalışılırken Amerika Sokaklarına Dökülen Vatandaşlar Kanunlaşmasını Engelledi.Bizde Hala Ne Zaman Kanunlaştığı Ve Ne Amaçla Hangiş Mantıkla Kanuna Gerek Duyulduğu Bilinmeyen Devletin Önceden Kafasına Göre Borçlandırıp Sonrada Affettim Hadi Ne Kadar Verebiliyosan Ver Dediği 2000 TLden 250 300 Tllere Düşen Sistemi Ve Mantığı Olmayan Çok Saçma Bir Sömürge Fikriyatı. Kodamanlar Vatandaştan Para Götürme Konusunda Oldukça Yaratıcılar Tebrik Etmek Lazım...
14 Eylül 2014 Pazar 17:49
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler