YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
45 bin kişiye istihdam müjdesi
Özelleştirme sonucunda işsiz kalan 45 bin kişinin kamuda çalışmasını sağlayan karar yürürlüğe girdi. Bu kapsamdaki çalışanların 60 gün içinde başvuru yapması gerekiyor...
45 bin kişiye istihdam müjdesi
11 Ocak 2012 / 07:34 Güncelleme: 11 Ocak 2012 / 08:37

HÜKÜMET, özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan kişileri kamu kurumlarında geçici işçi statüsüyle çalıştırma kararı aldı. Şu ana kadar özelleştirme satışları nedeniyle 45 bin kişi işsiz kalmıştı. Bu kişilerin mağdur olmaması için hazırlanan Bakanlar Kurulu’nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 2012 yılında azami 45 bin geçici işçi 4/C kadrosunda, bakanlıklar başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşlarında 11 ayı geçmemek üzere çalıştırılabilecek. İstihdam edilecek geçici personelin 60 gün süre içinde ilgili kurumlara başvurması gerekecek.

İşsiz kalacaklar da kapsamda

Karara göre, azami 45 bin kişi olacak geçici personelden yükseköğrenim mezunlarına 21 bin 250 gösterge rakamının, lise ve dengi okul mezunlarına 19 bin 275 gösterge rakamının, ilköğretim mezunlarına 17 bin 275 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek brüt ücret ödenecek. Ödemeler, görevin yapılmasını müteakiben her ayın 15’inde yapılacak. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde hesaplanan ücret, ayrılma tarihini takip eden ayın başında ödenecek. Geçici personelin çalışma saat ve sürelerinin belirlenmesinde, çalıştıkları kurumdaki devlet memurları için tespit edilen çalışma saat ve süreleri uygulanacak. Karar kapsamında, özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan ve bilahare işsiz kalacak olan işçiler dışında personel istihdam edilemeyecek.  (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler