YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
40 bin işçiye müjdeli haber
Devlette geçici işci olarak çalışan 40 bin kişi fazla mesai ücreti alacak
40 bin işçiye müjdeli haber
21 Ağustos 2009 / 18:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Devlette geçici işçi olarak çalışan 40 bin kişi fazla mesai ücreti alacak İşçilerin maaşlarından hastalık raporlarından dolayı kesinti de olmayacak


Devlet Personel Başkanlığı, kamuda görev yapan yaklaşık 40 bin geçici işçinin fazla mesailerinin ödenmesi ve hastalık raporlarından dolayı maaşlarından kesinti yapılmaması için yazı gönderdi.


Böylece kamuda çalışan geçici işçiler de artık kadrolu memurlarda olduğu gibi yaptıkları fazla mesai için ücret alacak ve maaşlarından rapor kesintisi yapılmayacak.


Karar yazısı yazıldı


Devlet Personel Başkanlığı, 22 Temmuz 2009 tarihinde, geçici işçi çalıştıran Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım bakanlıkları, Yargıtay, Danıştay ve Tapu Kadastro'ya yazı göndererek, "Geçici işçilere fazla mesai ödenmeyeceği ve hastalıktan dolayı doktordan alınan raporun 2 günü geçmesi halinde ücretinin ödenmeyeceği" ne ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hakkında, Danıştay 12'nci Dairesi'ne açılan dava sonucu yürütmenin durdurulduğunu hatırlattı. Yazıda, bundan sonra geçici işçilerle ilgili fazla mesai ve rapor ücretinin ödenmesi konusundaki mahkeme kararı nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararının uygulanmaması konusundaki talep iletildi.


Uygulamaya kondu


Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte, kamuda çalışan yaklaşık 40 bin geçici işçi de, kadrolu memurlar gibi yaptıkları fazla mesainin ücretini almaya hak kazandı. Mahkeme kararıyla birlikte geçici işlerin, hastalık raporlarının maaşlarından kesilmesi de son bumuş oldu. İşçiler mahkeme kararı gereği bundan sonra mesailerini alacaklar.  (Takvim)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler