YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 şehrimiz dünyaya kafa tutuyor
İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir dünyanın en hızlı büyüyen ilk 10 metropolü arasına girdi.
4 şehrimiz dünyaya kafa tutuyor
14 Şubat 2015 / 07:45 Güncelleme: 14 Şubat 2015 / 12:00

Brookings Enstitüsü Analisti Jesus Trujillo, 4 Türk kentinin dünyanın en hızlı büyüyen ilk 10 metropolü arasına girebilmesinin, Türkiye'nin güçlü ekonomik performansını yansıttığını kaydetti. En büyük başarı ise İstanbul'un.

Washington merkezli araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü ve JP Morgan Chase geçtiğimiz günlerde yayımlanan "Global Metro Monitor 2014" raporuyla dünyanın en hızlı büyüyen 300 metropolünü belirlemişti.

Raporu hazırlayan ekipten Brookings Enstitüsü Analisti Jesus Trujillo, Türk kentlerinin listenin en tepesine kadar yükselmesinin geçici bir trend olmadığını belirterek, "Dünyanın en hızlı büyüyen ilk 10 metropolünden 4'ünün Türkiye'de yer alması, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği güçlü ekonomik performansın bir yansıması" şeklinde konuştu.

En büyük yükselişi İstanbul gösterdi

Trujillo, listenin kişi başına milli gelir ve istihdam artışı göz önüne alınarak hazırlandığını anlatırken, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin son 10 yılda yüzde 50'nin üzerinde artış gösterdiğini vurguladı.

Büyüyen ekonominin metropolleri de geliştirdiğini anlatan Trujillo, İzmir, Bursa ve Ankara'nın 2013 yılında da ilk 10 arasında olduğunu, 2014'de en büyük sıçrayışı İstanbul'un gösterdiğini dile getirdi. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler