YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 milyar euroluk otopark
4 milyar euroluk otopark
21 Ekim 2010 08:35
İGDAŞ ve İDO'nun satışının ardından sırada bin 700 personelin çalıştığı İstanbul'un en büyük otoparkı olan İspark'ın özelleştirilmesi gündemde...Şimdiden 4 yabancı şirket talip oldu.

Kadir Topbaş’ın İDO ve İGDAŞ’ın satışının ardından özelleştirileceğini açıkladığı İspark’a şimdiden 4 yabancı grubun talip olduğu belirtildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ’ın satışının haziran ayına kadar gerçekleşeceğini söyledi. Topbaş, bu şirketlerin ardından helikopter ve marina hizmetlerinin de eklenerek İspark’ın özel girişimcilere devredileceğini söyledi. İstanbul’un 35 ilçesinde bin 700 personelle otopark işletmeciliği yapan İspark’ın özelleştirmesi dünyaca ünlü şirketlerin ilgi odağı oldu.

4 MİLYAR EURO DEĞERİNDE

İstanbul’da değnekçi diye tabir edilen otopark mafyalarını ortadan kaldırarak, kentin ihtiyacı olan modern otoparkları kuran Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İspark’a kamu tesislerinin finansmanı ve yerel yönetimlere finansal hizmetler sağlama konusunda dünya lideri olan Dexia, Alman finans ve yatırım şirketi Dekron Invest and Amoy Invest Group, Japon ZECS firması ve Portekiz firması Emparque şirketi talip oldu. Türk firmaların da ilgi göstermeye başladığı İspark’a son olarak Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar da talip oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2005’te kentteki otoparkları mafyadan temizleyerek, güvenli hale getirme operasyonu için kurduğu İspark, sıfırdan 4 milyar Euro’luk büyüklük yarattı. 60 bin araç kapasiteli İspark’ta günlük 80 bin işlem yapılıyor. Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar “Bankam olacağına İstanbul otoparklarım olsun” dedi. 

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler