YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 milyar avro İstanbul'a park etti
4 milyar avro İstanbul'a park etti
04 Şubat 2012 09:06
İstanbul sokakları 4 milyar avroya satılık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan, yaklaşık 4 milyar avro değer biçilen ve diğer taraftan yabancı yatırımcıların hala ilgisini sürdürdüğü İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) halka arz edilebilir. Yaklaşık 4 milyar avro değer biçilen, 2010 brüt satış tutarı 88 milyon lira, net kârı 6,6 milyon lira olan İSPARK'ın 2011 cirosunun ise 100 milyon lira civarında olması bekleniyor.
GÜNDE 80 BİN İŞLEM

Günde 80 bin işlem yapan ve 55 bin araç kapasitesine sahip İSPARK, Kartal Adliyesinin otoparkını da alması durumunda günlük işlemlerini çok daha fazla artıracak. Geçmişte İBB iştiraklerinden İDO'nun özelleştirmesi gerçekleştirilirken, satışı gündeme gelen diğer bir iştirak olan İSPARK'ın blok satış yerine kurumsal kimliğinin oturtulup, planlanan projelerin tamamlanması, otopark kapasitesinin artırılması ve ciro artışından sonra belli bir kısmının halka arz edilmesi planlanıyor. İSPARK'ın yüzde 30'unun bile halka arz edilmesi halinde İBB kasasına 1,2 milyar avro gireceği tahmin ediliyor.


Yabancılardan yakın takip

Diğer taraftan, halka arz edilmesi planlanan İSPARK'a uzun süredir ilgi duyan yabancılar da hala ilgisini sürdürüyor. Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, kendilerine son dönemlerde gelen yabancıların birçoğunun İSPARK'la ilgilendiğini kaydetti. (Yeni Şafak)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler