YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
38 bin engelliye müjdeli haber
38 bin engelliye müjdeli haber
04 Aralık 2009 08:29
Devlet Bakanı Kavaf, 38 bin isthdam açığının yeni düzenlemelerle kapatılacağını açıkladı

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Dünya Özürlüler Günü’nde özürlülere iş müjdesi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla “İstihdam” sorunu üzerine toplanan 4. Özürlüler Şûrası’nın tavsiye kararları hayata geçiyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 12.29’unu oluşturan yaklaşık 8,5 milyon özürlü vatandaşımızın olduğunu belirten Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, “Hükümet olarak temel hedefimiz; özürlülerle ilgili tüm sorun alanlarının; temel insan hakları çerçevesinde, fırsat eşitliği sağlanarak, ayrımcı uygulamalara yer vermeksizin çözümlenmesi, özürlülerin üretken, istihdam edilen, saygıdeğer ve eşit haklara sahip birer birey olarak toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanmasıdır. Bu hedefe ulaşmanın temel unsuru da devletin ve toplumun tüm kesimlerinin hizmet ve uygulamalarda özürlülerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak bir bütün halinde ve işbirliği içinde çalışmasıyla mümkündür” dedi.

YENİ İŞ OLANAKLARI

Kavaf, 2010 yılı Merkezi Bütçe Kanunu’nda yapılan değişiklikle kamudaki özürlü istihdamının, kadro sınırlamasının dışında bırakıldığını hatırlattı. Yükümlülüklerini kadro sınırlaması nedeniyle yerine getiremeyen kamu kurum ve kuruluşlarının 2010 yılı içerisinde özürlü kontenjanlarının tamamını kullanabileceğini belirten Kavaf, özürlülerin aktif istihdamı bakımından 2010 yılının altın bir dönem olacağını ifade etti. Bilindiği gibi kamu kurum ve kuruluşlarındaki 48 bin 549 özürlü kadrosundan 10 bin 357’si istihdam ediliyordu. 38 bin 192’lik istihdam açığının ise yeni düzenlemeyle tamamen kapatılması bekleniyor.
 

Engellerlere ramen hayat..!
 // ahmet çetin
ben başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.bu oay da tam 3 aralık engelliler günü bana bildirildi 38 bin personel eksikligini kimsekabul etmiyor hangi kurum a yaı yazsam bizim özürlü istihdamına uyuyoruz diyor bir örnek vermem gerekiyorsa Emniyet genel müdürlügü yaklaşık 300 bin den fazla personel iolmasına ramen özürlü istihdamı bizde %3 fazla diye biz almıyoruz diye yanıt verdi bunda ya bakanımız bilmiyor yada o kurumlar..!ben 2010 yılı yine iddaa ediyorum b...
04 Aralık 2009 20:30
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler