YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
35 bin TL'ye konut müjdesi
TOKİ 50 ilde çekilişsiz kurasız 9 bin konut satıyor. Kampanyadaki vade süresi ise 180 ayı buluyor.
35 bin TL'ye konut müjdesi
18 Kasım 2009 / 09:04 Güncelleme: 18 Kasım 2009 / 09:04

Konut yapımını krize rağmen aralıksız sürdüren tek kuruluş ise Toplu Konut İdaresi (TOKİ) şimdi de 50 ilde daha önceki satışlarından elinde kalan konutları çekilişsiz kurasız açık satış yöntemiyle satışa başladı.

50 İLDE KONUT SATIŞI

Yılbaşına kadar 9 bin konut böyle satılacak. Ankara'dan İstanbul'a, Bitlis'ten Edirne'ye 50 ilde yaklaşık 9 bin konut satışa çıkaran TOKİ, bunların arasında 13 ilde alt gelir grubu için 922 konut satışa çıkarıyor. TOKİ, 35 bin ila 450 bin TL arasındaki konutlar için 120 ila 180 aya kadar vade uyguluyor.

TOKİ tüm bu konutları açık satış yöntemiyle satacak. TOKİ'nin açık satış yönteminde kura ve ön şart aranmaksızın satış başvuru önceliğine göre yapılıyor. Açık satış yöntemiyle yapılan satışlarda, konut alıcıları ilgili banka şubelerinden (çoğunlukla Ziraat Bankası) seçtikleri konutun peşinat tutarını yatırarak, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalıyorlar. Peşinat bedeli borç bakiyesinden düşülerek, kalan tutar taksitlendiriliyor. Bu yöntemle örneğin İstanbul Halkalı'da 489, Ankara Güdü'da 270 TL taksitle ev alma fırsatı doğuyor.

DAR GELİRLİYE 922 KONUT

Ankara, Balıkesir, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Karaman, Kırıkkale, Konya, Manisa, Mersin ve Şanlıurfa'da alt gelir grubu için konutları da satışa çıkaran TOKİ, 193 TL taksitle evsahibi olma imkanı sunacak. Bu konutlar da çekilişsiz kurasız başvuru sırasına göre yapılacak. Alt gelir grubu projelerine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması; projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Şehit Aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların ise en az 5 yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması şart koşuluyor.

Toplu Konut İdaresi'nden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi'nden konut kredisi kullanmamış olması, (şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulun olmaması, (şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) 30 yaş ve üzerinde olması gerekiyor. Ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bayanlarda (bekar) yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlendi.

Ayrıca başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 1.600 TL. olması gerekiyor. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.Ayrıca Toplu Konut Fonu'ndan şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlerine faizsiz konut kredisi veriliyor.

Bu krediden yararlanabilmek için, Emekli Sandığı'ndan alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası'na başvurulması gerekiyor. Bu krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için, herhangi bir kısıtlama bulunmazken, sadece tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli oluyor. Bu kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkün. Kredinin miktarı 2009 yılı için 52 bin 993 TL olarak belirlenirken, kredinin geri ödemesi almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Emekli Sandığı'nca kesilmesi suretiyle yapılıyor. Krediye faiz uygulanmıyor.

Sabah

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler