YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
300 kişiye Hummur sorgusu
300 kişiye Hummur sorgusu
27 Haziran 2012 09:20
ABD'den sahte belgelerle değeri düşük gösterilerek yurda sokulan Hummer ciplerle ilgili olarak ithalatçı firmalarda görevli 300 kişi ifadeye çağrıldı. Araçları satın alan spor, sanat, sosyete dünyasından ünlüler panikte

İstanbul polisinin 2 yıl önce 71 kilo eroinin sahibi olarak yakaladığı 'Tilki Selim' lakaplı Selim Işık'ın el konulan Hummer H3 cipiyle ilgili soruşturma uluslararası operasyona dönüştü. Amerikan uyuşturucu bürosu DEA ile koordineli olarak yürütülen operasyonda, ABD'li bir şirketin sattığı, aralarında Selim Işık'ın cipinin de bulunduğu lüks araçların sahte belgelerle değeri düşük gösterilerek vergi kaçırıldığı belirlendi. DEA, araçları satan şirkete ABD'de operasyon düzenlerken, Türkiye'de de araçları ithal eden 50 şirkette görevli 300 kişi şüpheli olarak ifadeye çağırıldı. Bu şirketlerden lüks araçları alan, aralarında sanatçı, futbolcu ve işadamlarının da bulunduğu yüzlerce kişi de otomobilleriyle birlikte mağdur olarak ifadelerinin alınması için Emniyet'e davet edildi.

UÇAKLA GETİRİLDİ
Selim Işık'ın uyuşturucu parasıyla satın alındığı öne sürülen Hummer H3'ün alışılmışın dışında deniz yoluyla değil de hava kargoyla ABD'den getirilmesi ve resmi kayıtlara değerinin çok altında geçmesi polisin dikkatini çekti. Mali Şube'den bir ekip ABD'ye giderek DEA ile toplantı yaptı. Hummer gibi 300-400 bin liralık araçların 50-70 bin lira arasında gösterildiği bu yolla vergiden kaçırıldığı tespit edildi. (Akşam)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler