YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 milyarlık kredi muamması
Bank Asya'nın ortaklarına 3 milyarlık usulsüz kredi kullandırdığı belirlendi. Kredinin akıbeti 3 Mart'ta açıklanacak bilançoda belli olacak.
3 milyarlık kredi muamması
21 Şubat 2015 / 10:17 Güncelleme: 21 Şubat 2015 / 11:25

Paralel Yapı'nın finansörü olan ve ortaklık yapısındaki belirsizlik nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yönetimine el koyduğu Bank Asya'da 3 milyarlık usulsüz kredi saptandı. Bankanın ortaklarına kullandırdığı belirtilen bu kredinin akıbeti 3 Mart'ta gün yüzüne çıkacak. Bu tarihte bankanın yıl sonu bilançosu Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirilecek. Böylece, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) bilgi ve belge vermekten kaçınan 60 ortağın da kullandığı krediler ortaya çıkacak. 

Temmuz-Eylül dönemi

Yasaya aykırı kredilerin temmuzeylül döneminde verildiği belirtiliyor. Ortaklar tarafından kullanılan kredilerin geri dönmediği de söyleniyor. Kanuna göre, bir bankanın yönetim kurulu üyesi, yöneticisi, aile fertleri, vakıf benzeri kuruluşlarının hiçbir şekilde nakdi ve gayri nakdi kredi kullanmaması gerekiyor. Aynı zamanda risk grubundakilere verilen kredilerin de düzenli olarak BDDK'ya rapor olarak iletilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bankanın imtiyazlı ortaklarına kullandırdığı kredilerin BDDK'ya da bildirilmediği öğrenildi. Sermaye Piyasası Kurulu yetkilileri, Bankalar Kanunu'na aykırı kullandırılan bu kredilerin kapatılıp kapatılmadığının gün yüzüne çıkacağını belirtirken, "İmtiyazlı ortaklara üç aylık kısa bir sürede 3 milyarlık kredi kullandırıldığı saptandı. BDDK'ya bilgi ve belge vermekten bile çekinen bu ortakların kullandığı kredileri martta kapatmış olması gerekiyor. Ancak bu çok mümkün görünmüyor" dedi. 

900 milyonluk zarar

Bank Asya'nın batık kredileri 2014'ün 9 ayında 2.1 milyar liraya ulaşmıştı. Yılın son üç aylık döneminde oluşan batık kredi tutarı ise merak ediliyor. Bankanın vergi dairesine verdiği gelir tablosu da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Buna göre, bankanın zararı 900 milyon lirayı buldu. 3 Mart'ta yayımlanacak bilançoda bu rakamın 1 milyar TL'yi bulabileceği söyleniyor. 

Hindistan'a da inceleme

BDDK, bankanın Erbil şubesinin ardından Hindistan'daki Temsilciliği'ni de mercek altına aldı. BDDK ile birlikte MASAK da, şüpheli işlemlere yönelik koordineli bir çalışma yürütüyor. Murakıplar, Bank Asya'da yurtdışından gelen paraları ve yurtdışına her şubeden giden transferleri bir bir raporluyor. Bank Asya, 2012'de Hindistan'ın Mumbai şehrinde temsilcilik bazında hizmet veren ilk katılım bankası olmuştu. 

 

SABAH

1
 // 1
Fuat'a Sorun O Biliyodur 3 Milyarın Yerini......
22 Şubat 2015 Pazar 05:13
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler