YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. havalimanı ihalesinde erteleme yok
3. havalimanı ihalesinde erteleme yok
27 Nisan 2013 15:59
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin ertelenmeyeceğini, 3 Mayıs'ta yapılacağını kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının en uzun tünelinin açılışı nedeniyle düzenlenen törende basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Binali Yıldırım, bir gazetecinin İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde bir erteleme olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, ihalede bir erteleme olmadığını ifade ederek, "İhale 3 Mayıs 2013'te yapılacak" dedi.

Bakan Yıldırım, "İhaleye kaç firma katılacak?" sorusunu yanıtlarken de esprili şekilde "Bunu bilmek için istihareye yatmak lazım. Yirmiye yakın şartname alan var ama hangisi teklif verecek bilmiyoruz" diye konuştu.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 29 Ekim 2013'te hizmete açılıp açılmayacağı yönündeki soruya Yıldırım, "Niçin buradayız? Dokuz doğuruyoruz. İnşallah bir aksama olmaz. İşin zorluğunu da takdir edersiniz. Büyük bir felaket yaşamazsak inşallah o tarihte açılacak" karşılığını verdi.

Çözüm enerjiyi boşa harcamak değil

Yıldırım, "Terör örgütü PKK'nın üyelerinin çekilme kararını değerlendirmesinin" istenmesi üzerine de şöyle konuştu:

"İşte çözüm süreci bu. Çözüm enerjiyi boşa harcamak değil. Çözüm insan kaynağımızı, parasal kaynağımızı hiç uğruna, anlamsız bir kavgaya kurban etmek değil. Çözüm süreci bize bunu sağlıyor. Bugüne kadar harcadığımız 400 milyar dolar uçtu, gitti. Ne bir metre demiryolu var, ne karayolu var, ne havaalanı, ne köprü var. Eğer o parayı biz ülkenin kalkınmasına harcasaydık bugün 400 Boğaz Köprüsü olurdu."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler