YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2400 metreden çıktı
2400 metreden çıktı
2400 metreden çıktı
24 Nisan 2008 / 19:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi Doruk Köyü yakınlarında İngiliz ‘Aladdin Midle East’ firmasının 4 ay önce açtığı ‘Arpatepe 1’ kuyusunda 34 gravite petrol bulundu.


Günlük üretim kapasitenin araştırıldığı sahanın umut verdiği belirtilirken, TPAO Batman Bölge Müdürü Erdal Coşkun, bulunan petrolün Türkiye’nin en kalitelisi olduğunu belirtti.


2400 METREDE PETROL ÇIKTI


İngiliz Aladdin Midle East firmasının Bismil’in Doruk Köyü yakınlarında 4 ay önce açtığı Arpatepe 1 kuyusunda 2 bin 400 metrede kaliteli petrole rastladı. 80 haneli Doruk Köyü Muhtarı Abdulkadir Azizoğlu, petrolün bulunmasıyla köylerinin çehresinin değişmesini beklediklerini söyledi.


14 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ 15 YTL'YE KİRALADILAR


Köyde altyapı, yol, su, sağlık ocağı ve eğitim sorununun dizboyu olduğunu belirten köylülerden Hilmi Güzel, “Çok kaliteli bir petrolün köyümüzün dibinde bulunması bizi son derece sevindirdi ama sorunlarımız ortada. Yabancı şirket, 14 dönümlük alanı 15 bin YTL’ye bir yıllığına kiraladı. Artık petrol çıktıktan sonra bu arsamızın daha da değerlendirilmesini bekliyoruz” dedi.


TÜRKİYE'DE BULANAN EN KALİTELİ PETROL


Batman’ın Kozluk-Şelmo sahasında 32 gravite petrolün çıktığını belirten TPAO Batman Bölge Müdür Erdal Coşkun, Arpatepe 1 kuyusunda bulunan petrolün 34 gravite olduğunu ve şu ana kadar Türkiye’de bulunan petrolün en kalitesi olduğuna dikkat çekti.
Milliyet

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler